do not follow here
Měsíc < LIVING fUTURE

Jižní Korea chce také na Měsíc, start její sondy však nabírá zpoždění, posunul se z 2020 na 2022

Start jihokorejské orbitální lunární sondy KPLO (Korea Pathfinder Lunar Orbiter) byl odložen z prosince 2020 na červenec 2022. Důvodem má být příliš velká váha sondy, která vyžaduje přepracování jejího designu. Jihokorejská agentura KARI (Korea Aerospace Research Institute), která má misi na starosti, je domluvena s americkou společností SpaceX, jejíž raketa Falcon 9 má sondu vynést do vesmíru. Půjde o první korejskou misi za oběžnou dráhu Země.Mise KPLO se aktuálně nachází ve fázi, kdy se kompletují finální detaily designu sondy. Po této fázi teprve přijde na řadu samotná výstavba modelu, který poletí do vesmíru. Při návrzích detailů nicméně došlo k nárůstu plánované váhy sondy z původních 550 kilogramů na 678. Konstruktéři se tak obávají, že mise bude vyžadovat více paliva, aby sonda dokázala operovat na oběžné dráze Měsíce plánovaný jeden rok.

Aby mohl být zachovaný připravený design sondy, dochází k úpravě její oběžné dráhy a posunu termínu strartu. Původně měla sonda po většinu mise obíhat Měsíc po kruhové oběžné dráze ve výši 100 kilometrů. Nově bude sonda nejprve 9 měsíců na eliptické oběžné dráze ve výšce 100-300 km a teprve potom vstoupí na původní plánovanou 100kilometrovou kruhovou oběžnou dráhu.

Mise KPLO měla korjeskou agenturu stát původně 165 milionů dolarů. Její odložení si vyžádá dalších 14 milionů navíc. Z toho polovina jde společnosti SpaceX na smluvní poplatek za přeložení letu a druhá polovina půjde na další testování sondy a platy pracovníků, kteří na misi pracují.

KPLO

KPLO (Korea Pathfinder Lunar Orbiter) je první jihokorejská mise k Měsíci. Jejím cílem je umístit na oběžnou dráhu Měsíce orbitální sondu, která bude zkoumat jeho povrch a magnetické pole. Na palubě sondy budou 4 jihokorejské přístroje a jeden americký. Orbitální sonda má mimo jiné pomoci korejské vesmírné agentuře KARI vybrat místo přistání pro další fázi korejského lunárního programu.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Měsíc

Načítám stránku...
x zrušit