Astronomové identifikovali čtyři nové vzácné planetární mlhoviny v kulových hvězdokupách

Astronomové z Čile a Argentiny oznámili detekci čtyř nových kandidátů na planetární mlhoviny v kulových hvězdokupách. Pokud se jejich objev potvrdí, zdvojnásobí se počet známých planetárních mlhovin v těchto oblastech. Pro vědce jsou tyto objekty důležité, protože jejich prostřednictvím zkoumají složení vzdálených hvězd.

Planetární mlhovina NGC 3132

Planetární mlhovina NGC 3132 známá také jako Eight-Burst Nebula nebo Southern Ring Nebula je vzdálená od Země asi 2 tisíce světelných let. Jejím původcem je slabší bílý trpaslík z dvojice uprostřed. Na tomto snímku byla mlhovina NGC 3132 zachycena prostřednictvím Hubblova vesmírného teleskopu.Planetární mlhoviny

Navzdory svému jménu planetární mlhoviny nijak nesouvisí s planetami, jsou tvořeny oblaky plynů a prachu, které produkuje hvězda ve fázi rudého obra. Po odhození horních vrstev svojí atmosféry je potom zářící jádro osvětluje ze středu mlhoviny, čímž vytváří nádhernou podívanou.

Kulové hvězdokupy jsou seskupení hvězd, která mají napříč desítky světelných let a obsahují až miliony hvězd. Proč se v nich planetární mlhoviny nachází jen zřídka, zatím není zřejmé. Doposud byly známy pouze čtyři případy planetárních mlhovin v kulových hvězdokupách, a tato situace trvala více než 20 let.

Nalezené objekty je nicméně třeba prozkoumat do většího detailu, podle vědců jsou u nich zatím neznámé radiální rychlosti, vlastní pohyb i paralaxy. Část těchto informací si slibují například od dalšího releasu dat z mise Gaia, která pozoruje pohyb hvězd v Mléčné dráze.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Kulové hvězdokupy