do not follow here
Servis satelitů < LIVING fUTURE

Raketa Proton vynesla do vesmíru první vesmírnou sondu, která prodlouží životnost starého satelitu

Dnes, krátce po poledni vyletěla z kosmodromu Bajkonur na raketě Proton první družice, která provede servis jiné družice na oběžné dráze. Vesmírná sonda MEV 1 (Mission Extension Vehicle) byla navržena americkou společností Northrop Grumman a stane se v podstatě novou pohonnou jednotkou dosluhující družice Intelsat 901.Družice Intelsat 901 je ve vesmíru už dlouhých 18 let a dochází jí palivo, brzy tak nebude schopná udržet svou stávající geostacionární oběžnou dráhu. To se v případě úspěchu mise MEV 1 změní a družice bude moct pracovat dalších 5 let a možná i déle.Po oddělení od rakety bude sonda tři a půl měsíce cestovat k místu, kde se potká s družicí Instelsat 901. I tato družice se vydá na cestu, opustí svou operační oběžnou dráhu a posune se o něco výše na tzv. graveyard orbit. Na tomto místě bývají odkládány vysloužilé družice a v případě vytvoření vesmírného smetí nebudou ohrožena funkční zařízení.

Jakmile se obě sondy dostanou do blízkosti, začnou nejprve testovací a potom ostré přibližovací manévry. Sonda při nich bude fungovat v podstatě autonomně, ale u předem stanovených milníků bude vyčkávat na signály ze Země.

Jakmile se podaří spojení obou družic, převezme sonda MEV 1 funkci pohonné jednotky dosluhujícího satelitu a vydají se společně na úplně novou oběžnou dráhu. Na ní bude MEV 1 udržovat satelit Intelsat 901 po dobu nejméně 5 let. Poté může být mise dále prodloužena, nebo se sonda opět oddělí a vydá se ke svému novému cíli.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Servis satelitů

tag icon
Další články z kategorie
Servis satelitů
Načítám stránku...
x zrušit