Na setkání ministrů členských zemí ESA byl schválen rekordní rozpočet

Na čtvrtečním ministerském zasedání Evropské vesmírné agentury ESA ve španělské Seville byl schválen rekordní rozpočet. Na příští tři roky tak má ESA k dispozici 12,5 miliard euro a dalších 1,9 miliard na roky následující. Největšími přispivateli jsou Německo, Francie, Itálie a Velká Británie. Za tyto peníze hodlá agentura realizovat několik astrofyzikálních misí a také podpořit americký lunární program Artemis.

IXV / Space Rider

IXV / Space Rider (Intermediate eXperimental Vehicle) je testovací plavidlo Evropské vesmírné agentury, na jehož základě chce ESA vyvinout automatickou nákladní loď.



Plánované projekty ESA

Servisní modul lodi Orion ESA už několik let vyvíjí servisní moduly pro vesmírnou loď Orion, která bude vozit astronauty ke stanici Gateway na oběžné dráze Měsíce. Modul je založen na technologii použité na automatické nákladní lodi ATV. Nákladní loď Jedním z největších uvažovaných zařízení vyvíjených evropskou vesmírnou agenturou je velká automatická loď, která by v rámci programu Artemis dopravovala na povrch Měsíce těžký náklad. Obytný modul stanice Gateway ESA by také mohla přispět k výstavbě lunární orbitální stanice Gateway, podobně jako tomu bylo při výstavbě ISS. Kromě obytného modulu je ve hře také víceúčelový modul LISA Z astrofyzikálních misí je nejzajímavější detektor gravitačních vln ve vesmíru LISA. Jeho vypuštění se plánuje až na třicátá léta, zbývá však ještě množství práce, se kterou je potřeba začít už nyní. ATHENA Rentgenový teleskop ATHENA (Advanced Telescope for High-ENergy Astrophysics) bude mít za úkol zkoumat strukturu vesmíru a vzdálené černé díry. Jeho start se předpokládá v roce 2031. Mars sample return mission Společně s NASA se Evropská vesmírná agentura chystá dopravit na Zemi první vzorek hornin z Marsu. ESA by měla dodat rover, který posbírá vzorky připravené americkým rover Mars 2020, a také automatickou vesmírnou loď, která vzorky dopraví z oběžné dráhy Marsu k Zemi. Rakety Ariane 6 a Vega-C ESA také hodlá pokračovat v přechodu na své nové výkonné rakety Ariane 6, která má být nástupcem Ariane 5 a lehké rakety Vega-C. Space Rider Mezi podpořenými projekty je také Space Rider, automatická vesmírná loď, která by měla ESA umožnit dopravu nákladu na oběžnou dráhu a zpět na Zemi.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie ESA

Evropská mise čtyř družic Cluster už 20 let zkoumá magnetosféru Země

8. 8. 2020 (novější než zobrazený článek)

Ve skutečnosti jde o misi Cluster II, protože první čtveřice byla zničena při nevydařeném prvním letu rakety Ariane 5 v roce 1996. Následné starty dvou raket Sojuz v roce 2000 už proběhly podle plánů a družice Cluster mohly začít zkoumat magnetosféru naší planety. Původně měly fungovat dva roky, jejich mise ale byla postupně prodlužována a dnes se počítá s jejich fungováním až do roku 2022.

Evropsko-ruská mise ExoMars se odkládá až na rok 2022

13. 3. 2020 (novější než zobrazený článek)

Představitelé evropské a ruské vesmírné agentury ve čtvrtek oznámili, že o dva roky posouvají start mise k Marsu. Hlavní příčinou jsou podle vyjádření padáky, které měly na povrch Marsu dopravit rover Rosalind Franklin. Kromě padáků však mají inženýři problémy také s elektronikou a softwarem sondy. Aby bylo zajištěno bezpečné přistání a následné operace na Marsu, bylo rozhodnuto o posunu startu o dva roky.

celý článek

Evropská anténa pro hluboký vesmír poprvé komunikovala se dvěma sondami zároveň

16. 2. 2020 (novější než zobrazený článek)

30. ledna komunikovala evropská anténa New Norcia v Austrálii se dvěma sondami na oběžné dráze planety Mars. Signály měly různou frekvenci, jeden z nich směřoval k vesmírné sondě Mars Express, druhý k TGO (Trace Gas Orbiter). Tento test prověřil možnosti a flexibilitu evropské sítě, která v budoucnu umožní odesílat a přijímat signály z více sond v hlubokém vesmíru.

Evropská vesmírná agentura zkouší v Nizozemí vyrábět kyslík z měsíční horniny

22. 1. 2020 (novější než zobrazený článek)

Evropská vesmírná agentura ESA zprovoznila v holandském městě Noordwijk laboratoř na výrobu kyslíku s měsíčního regolitu. Podobné zařízení by v budoucnosti mohlo vyrábět potřebný kyslík pro kolonii na Měsíci.

celý článek

ESA dodá servisní moduly pro mise Artemis 1 až 4

29. 12. 2019 (novější než zobrazený článek)

K už domluveným a vyráběným servisním modulům k misi Artemis 1 a Artemis 2 dodá ESA také zařízení pro dvě další mise. ESA se dál připravuje na pravděpodobné dodání šestého a pátého modulu pro další mise na Měsíc.

Evropský rentgenový teleskop XMM-Newton slaví 20 let ve vesmíru

21. 12. 2019 (novější než zobrazený článek)

V prosinci 1999 vyletěl na oběžnou dráhu na raketě Ariane 5 vesmírný teleskop XMM-Newton na svou původně dvouletou vědeckou misi. Zemi nyní obíhá už 20 let a očekává se, že jeho mise bude dál prodloužena do roku 2022.

ESA podepsala dohodu se společností ClearSpace o odstranění vesmírného odpadu z oběžné dráhy

12. 12. 2019 (novější než zobrazený článek)

Mise ClearSpace-1 by měla proběhnout v roce 2025 a jejím cílem bude odstranit z oběžné dráhy část evropské rakety Vega z roku 2013.