do not follow here
FRB záblesky < LIVING fUTURE

Astronomové našli galaxii původu u pátého FRB signálu, vychází z jiného prostředí než ostatní

Mezinárodnímu týmu astronomů se podařilo určit místo, odkud vychází rychlý rádiový pulz FRB 180916. Jde o teprve pátý případ tohoto druhu signálu, u kterého nyní známe místo původu. Jedná se o běžnou spirální galaxii ve vzdálenosti 500 milionů světelných let. Výzkum nicméně ukazuje, že tyto signály k nám přichází z různých prostředí, a vědci stále neví, co je způsobuje.Fast radio bursts (FRB)

Rychlé rádiové záblesky (Fast Radio Bursts, FRBs) jsou signály z hlubokého vesmíru se zatím neznámým původem. Trvají pouhé milisekundy, mají komplexní strukturu a i když vědci doposud neví, jak vznikají, je zjevné, že pocházejí z velmi energetických událostí, nebo objektů. Do začátku roku 2020 bylo lokalizováno pouze 10 těchto signálů a všechny se nacházely mimo naši galaxii. Od té doby bylo nicméně objeveno několik signálů přicházejících také z Mléčné dráhy.

První FRB byl objeven teprve v roce 2007 (v archivních datech z roku 2001) a od té doby jich (do začátku roku 2020) bylo zaznamenáno už kolem 150. Odhaduje se ale, že napříč celou oblohou by mohlo docházet až k desetitisícům podobných událostí denně. Některé signály se objevily pouze jednou, jiné se v čase opakují.

Mezi nejpravděpodobnější vysvětlení původu těchto signálů vědci původně řadili neutronové hvězdy se silným magnetickým polem - magnetary. Pravidelně se opakující signál FRB 180916 však naznačuje, že by mohlo jít o binární těleso. Zkoumají však i další možnosti, například kolize černých děr nebo neutronových hvězd, kolaps neutronových hvězd, kosmická vlákna, nebo by mohlo jít o první detekovaný projev kvantové gravitace. 
Signál FRB 180916 (FRB 180916.J0158+65) byl objeven už v loňském roce a je jedním z deseti, u kterých bylo pozorováno opakování. Většina FRB signálů byla zachycena pouze jednou. Zdrojem signálu je galaxie SDSS J015800.28+654253.0, jejíž parametry se podstatně liší od předchozích míst, ze kterých k nám FRB signály přišly. 

Například jediný další lokalizovaný opakující se signál FRB 121102 přišel z trpasličí galaxie chudé na těžké prvky vzdálené 3 miliardy světelných let. Deformace signálu naznačuje původ v prostředí s velmi silným magnetickým polem.

Nově lokalizovaný signál FRB 180916 naopak deformaci magnetickým polem nevykazuje což vědce překvapilo. Jedním z možných vysvětlení těchto signálů totiž měly být magnetary - neutronové hvězdy s extrémně silným magnetickým polem. Navíc má jeho mateřská galaxie jiné parametry. Naopak obě galaxie mají společnou vysokou míru zrodu nových hvězd.

Hledání původu těchto signálů tedy pokračuje dál. A zdá se, že i přes stále více informací se vědci ke svému cíli příliš nepřibližují.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
FRB záblesky

tag icon
Další články z kategorie
FRB záblesky
Načítám stránku...
x zrušit