do not follow here
FRB záblesky < LIVING fUTURE

Jednorázové a opakované FRB signály by mohly být způsobeny odlišnými fenomény

Studiem devíti opakujících se FRB signálů zjistil tým vědců vedený Emmanuelem Fonsecou, že opakované signály by mohly být způsobeny odlišným mechanismem než ty jednorázové. Rozdíly mezi oběma druhy signálů jsou podle nové studie v délce trvání pulzů.



Fast radio bursts (FRB)

Rychlé rádiové záblesky (Fast Radio Bursts, FRBs) jsou signály z hlubokého vesmíru se zatím neznámým původem. Trvají pouhé milisekundy, mají komplexní strukturu a i když vědci doposud neví, jak vznikají, je zjevné, že pocházejí z velmi energetických událostí, nebo objektů. Do začátku roku 2020 bylo lokalizováno pouze 10 těchto signálů a všechny se nacházely mimo naši galaxii. Od té doby bylo nicméně objeveno několik signálů přicházejících také z Mléčné dráhy.

První FRB byl objeven teprve v roce 2007 (v archivních datech z roku 2001) a od té doby jich (do začátku roku 2020) bylo zaznamenáno už kolem 150. Odhaduje se ale, že napříč celou oblohou by mohlo docházet až k desetitisícům podobných událostí denně. Některé signály se objevily pouze jednou, jiné se v čase opakují.

Mezi nejpravděpodobnější vysvětlení původu těchto signálů vědci původně řadili neutronové hvězdy se silným magnetickým polem - magnetary. Pravidelně se opakující signál FRB 180916 však naznačuje, že by mohlo jít o binární těleso. Zkoumají však i další možnosti, například kolize černých děr nebo neutronových hvězd, kolaps neutronových hvězd, kosmická vlákna, nebo by mohlo jít o první detekovaný projev kvantové gravitace. 
Oba druhy FRB signálů mají určité společné charakteristiky, například mají podobnou faradayovu rotaci, která ukazuje na interakci signálu s magnetickým polem. Výrazně se liší pouze první objevený opakovaný signál FRB 121101, který je zřejmě výjimkou i mezi ostatním opakujícími se signály. Podobný je i rozptyl signálů.

Čím se však signály liší, je jejich délka trvání. Opakující se signály obecně trvají déle než ty jednorázové. Tento rozdíl by mohl znamenat, že signály pochází z jiného prostředí, nebo jsou způsobeny jiným mechanismem.


Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
FRB záblesky

tag icon
Další články z kategorie
FRB záblesky
Načítám stránku...
x zrušit