Uran pomalu přichází o svou atmosféru, podobně jako ostatní planety

Znovu analyzovaná data z vesmírné sondy Voyager 2 ukazují, že z atmosféry Uranu uniká materiál do vesmíru. Dochází k tomu prostřednictvím interakce plynů s magnetickým polem planety. Uran se tak zařadil mezi ostatní planety sluneční soustavy, jejichž atmosféry postupně mizí ve vesmíru.

Uran, snímek ze sondy Voyager 2

Uran, snímek ze sondy Voyager 2 Fotografie planety Uran pořízená 24. ledna 1986 vesmírnou sondou Voyager 2.Vědecký tým vedený Ginou DiBracciovou z Goddardova vesmírného střediska NASA plánuje novou misi k Uranu a Neptunu. Zkoumali proto historická data ze sondy Voyager 2, zejména nepravidelné magnetické pole planety.

Během svojí práce objevili odchylku, kterou sonda zachytila a byla dříve ignorována. Nová analýza však nyní ukázala, že šlo ve skutečnosti o plazmoid, kterým sonda proletěla. 

V době průletu Voyageru nebyl tento fenomén příliš známý. Dnes už vědci ví, že jde obří bublinu plazmy, která se oddělila od magnetického pole planety. Plazmoid s sebou strhává elektricky nabité ionty a uniká s nimi do okolního vesmíru.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Uran
tag icon
Další články z kategorie
Uran