U neutronové hvězdy v jádru Krabí mlhoviny došlo po glitchi z loňského roku ke změně polarizace rentgenového záření

12. 05. 2020
Nová pozorování malým vesmírným teleskopem ukazují, že po tzv. glitchi z loňského roku došlo ke změně polarizace světla, které k nám přichází od neutronové hvězdy v Krabí mlhovině. Pokud se potvrdí vztah mezi glitchem a polarizací, mohlo by být možné zjistit, co za tímto chování neutronových hvězd stojí.
Neutronová hvězda v Krabí mlhovině je dodnes jediným objektem, u kterého má smysl polarimetrie měkkého rentgenového záření. Touto metodou lze získat informace o magnetickém poli v místě, odkud záření vychází.
V jádru Krabí mlhoviny se nachází neutronová hvězda, která je nejjasnějším zdrojem permanentního rentgenového záření na obloze. Jde o pozůstatek exploze supernovy, která byla zaznamenána v roce 1054. Krabí mlhovina je vzdálena 6 500 světelných let od Slunce.
Neutronové hvězdy jsou malé, husté objekty, které velmi rychle rotují. Občas prochází fází označovanou jako glitch, což by se dalo přeložit jako závada, nebo porucha, kdy náhle dojde ke zrychlení rotace hvězdy. Vědci zatím neví, co glitche způsobuje, ale předpokládají, že by mohlo jít o důsledek vnitřních procesů neutronových hvězd a tedy i prostředek zkoumání jejich struktury.
Astronomové detekovali změnu rotace u neutronové hvězdy
23. 1. 2020 Astronomům vedeným Marcusem Lowerem z Swinburne University of Technology v Austrálii se podařilo detekovat změnu ve frekvenci rotace pulzaru PSR J0908−4913. Studium tohoto chování hvězdy, které se označuje jako glitch, může vědcům napovědět více o její vnitřní struktuře.
Zatím není zřejmé, co tzv. glitch u neutronových hvězd způsobuje. Vědci předpokládají, že příčinou by mohly být procesy uvnitř hvězd, šlo by tak o jeden z mála způsobů jak zkoumat jejich nitro.
Neutronová hvězda PSR J0908−4913 (nebo také PSR B0906−49) byla objevena už v roce 1988, podobné chování však u ní nikdy pozorováno nebylo. Poprvé byl glitch detekován 9. října 2019, kdy se rotace hvězdy zničeho nic zrychlila. Na rozdíl od jiných hvězd však nedošlo k následné změně rotace zpět případně ani náznaku návratu k původním hodnotám.
I když je toto chování podobné jiným neutronovým hvězdám, spousta otázek zůstává podle Lowera nezodpovězená. Jeho tým proto plánuje hvězdu pozorovat dál v naději detekce další změny.
Více informací
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích