do not follow here
Titan < LIVING fUTURE

Měsíc Titan se vzdaluje Saturnu 100x rychleji než se doposud předpokládalo

Pomocí dvou nových metod se vědcům podařilo spočítat rychlost, s jakou se od planety Saturn vzdaluje její největší měsíc Titan. Oproti dosavadním odhadům se Titan vzdaluje až stokrát rychleji. Výsledky výzkumu byly publikovány v magazínu Nature Astronomy.K novým výpočtům dva vědecké týmy použili dvou odlišných metod ke změření oběžné dráhy Titanu v posledních 10 letech. První metoda využila astrometrie pro přesné určení pozice měsíce podle polohy hvězd na pozadí snímků pořízených sondou Cassini, která obíhala Saturn mezi lety 2004 a 2017. Druhý tým zase využil radiometrie pro změření rychlosti sondy Cassini a gravitačního vlivu Titanu při jejím průletu.

Výsledky obou metod vyšly srovnatelně a jsou také v souladu s teorií z roku 2016, která rychlejší oddalování Titanu od planety předpovídala. Titan se Saturnu vzdaluje rychlostí 11 centimetrů ročně. 

Podle zmíněné teorie Titan svou gravitací deformuje Saturn s určitou frekvencí, což způsobuje oscilaci planety (efekt známý jako resonance locking). Oscilace planety působí zpět na Titan a vytlačuje jej dál od planety.

Podobný efekt lze aplikovat i na další tělesa ve vesmíru. Autoři studie se nyní pokusí zjistit, zda stejné procesy mohou působit u binárních hvězd.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Titan

tag icon
Další články z kategorie
Titan
Načítám stránku...
x zrušit