Rover MoonRanger od společnosti Astrobotic by měl už za 2 roky hledat vodu na jižním pólu Měsíce

Malý lunární robot MoonRanger vyvíjí Carnegie Mellon University a společnost Astrobotic Technology. Rover nedávno prošel schválením předběžného designu a posouvá se do další fáze vývoje. V roce 2022 by měl letět na povrch Měsíce, kde bude v okolí jižního pólu pátrat po vodě, kterou by mohla využívat plánovaná lunární stanice.

MoonRanger

MoonRanger Vizualizace malého roveru vyvíjeného společností Astrobotic.Společnost Astrobotic pracuje i na dalších projektech pro NASA, mezi nimi přistávací moduly Peregrine a Griffin a několik typů robotických roverů.

NASA plánuje v následujících letech několik misí na povrch Měsíce. Automatická zařízení budou ověřovat nové technologie a připravovat půdu pro přistání astronautů v roce 2024. Po MoonRangeru by měl na Měsíc letět větší a robustnější rover VIPER. Během dalších let by na Měsíci měla vyrůst také stanice s trvalou posádkou.

Právě voda je pro takovou stanici nutností. Vozit ji však ze Země je příliš náročné, velká část průzkumu Měsíce v následujících letech bude tedy zaměřena na zdroje, které už na Měsíci jsou a jejich zpracování.

MoonRanger

Rover MoonRanger je velký asi jako příruční zavazadlo a dokáže urazit celý kilometr během 24 hodin. Je vybavený solárními panely a baterií a i když dokáže fungovat i ve stíněných oblastech, lunární noc zřejmě nepřežije. Svou misi tak bude muset splnit během 14 dní, po které trvá lunární den. Protože je relativně malý, není vybaven komunikačním zařízením se Zemí a bude data přenášet přes přistávací modul. S modulem však nebude ve spojení pořád, po většinu času bude zkoumat terén Měsíce zcela samostatně a k modulu se bude vždy vracet pro předání informací na Zemi. MoonRanger je mimo jiné vybaven zařízením NSS (Neutron Spectrometer System), které bude měřit množství vodíku v horní vrstvě regolitu. Vyšší koncentrace vodíku mohou znamenat přítomnost vodního ledu.

Lunární program Artemis

Artemis je dlouhodobý lunární program NASA, jehož cílem je dopravit na povrch Měsíce po dlouhých desetiletích lidskou posádku. Postupně by měla během tohoto programu vzniknout v blízkosti jižního pólu Měsíce obyvatelná stanice.

Komerční lunární program CLPS
Od roku 2021 chce NASA posílat na Měsíc dvakrát ročně náklad prostřednictvím svých soukromých partnerů v rámci programu Commercial Lunar Payload Services (CLPS). Automatické vesmírné lodě budou na povrch Měsíce vozit technologické demonstrátory a vědecká zařízení. 
  • 2022 přistávací modul Nova-C vybavený přístroji od NASA a dalších zákazníků přistane rámci mise IM-1 v oblasti Oceanus Procellarum na přivrácené straně Měsíce
  • 2022 přistávací modul Peregrine doveze na povrch Měsíce malý rover Iris.
  • 2023/11 přistávací modul XL-1 společnosti Masten doveze na povrch Měsíce střední rover MoonRanger.
  • 2023 přistávací modul Griffin doveze na povrch Měsíce rover VIPER
  • 2023 na povrch Měsíce dosedne přistávací modul Blue Ghost od Firefly Aerospace s několika vědeckými instrumenty NASA
Artemis I První mise programu Artemis bude zatím ještě bez posádky. Vesmírná loď Orion při ní bude vynesena do vesmíru raketou SLS a po obletu Měsíce se vrátí na Zemi. Mise by měla trvat přes 30 dní. Artemis II První let vesmírné lodi Orion s posádkou je plánován na rok 2023. Během desetidenní mise Artemis-2 obletí čtyřčlenná posádka Měsíc a bez přistání se vrátí zpět na Zemi. Po dosažení oběžné dráhy Země se posádka opakovaně přiblíží ke třetímu stupni rakety SLS. Gateway V roce 2023 by měla začít výstavba orbitální lunární stanice Gateway. Na oběžné dráze se spojí první dva moduly, které poslouží jako základ stanice. Artemis III První let astronautů na povrch Měsíce je plánovaný na rok 2024. Na povrch se dostanou prostřednictvím vesmírné lodi Starship od SpaceX, se kterou se Orion spojí na oběžné dráze. Tzv. Starship bude na posádku lodi Orion čekat na oběžné dráze Měsíce, kam se dostane pomocí komerční rakety. Součástí mise bude také historicky první žena, která vstoupí na povrch, kde posádka stráví asi týden. Artemis IV Mise Artemis-4 by měla být první pilotovanou misí k orbitální lunární stanici Gateway, odkud se posádka vydá na povrch Měsíce. Další vývoj Do konce 20. let chce NASA v blízkosti jižního pólu Měsíce založit Artemis Base Camp, kde by měla být posádka schopná fungovat až několik měsíců v kuse. Součástí stanice bude ubytovací modul pro čtyři astronauty, rovery s přetlakovou kabinou i bez ní, elektrárna i zpracování materiálů přímo na místě.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Měsíc
tag icon
Další články z kategorie
Měsíc