Sonda OSIRIS-REx se svým ramenem dotkla planetky Bennu, NASA nyní vyhodnocuje kolik hornin zachytila
Vesmírná sonda OSIRIS-REx se v noci z úterý na středu přiblížila k planetce Bennu a pokusila se z ní získat alespoň 60 gramů materiálu. Manévr byl úspěšně završen krátce po půlnoci našeho času. NASA nyní bude několik dní vyhodnocovat, zda sonda posbírala nějaké vzorky a kolik jich je, možné jsou ještě dva pokusy.
Signál letí od planetky Benny 18 minut, samotný manévr tedy musel být proveden automaticky. Po tom, co sonda dostala ze Země zahajovací signál, se sama přiblížila k planetce, vysunula rameno a sklopila solární panely do tvaru písmene Y, aby nedošlo k jejich poškození. Při kontaktu ramene TAGSAM s povrchem planetky došlo k vypuštění dusíku, který měl z povrchu zvednout částečky menší než 2 centimetry. Vzorky materiálu potom měly být zachyceny v kontejneru a sonda se automaticky vzdálila od planetky, aby nedošlo k jejímu poškození. V následujících dnech bude probíhat kontrola pomocí kamery uvnitř kontejneru, která zjistí, kolik materiálu bylo posbíráno. Pro úspěch mise je třeba nejméně 60 gramů. Sonda má k dispozici dusík pro případné další dva pokusy.
Mise OSIRIS-REx
Vesmírná sonda OSIRIS-REx (Origins, Spectral Interpretation, Resource Identification, Security, Regolith Explorer) má za úkol sběr vzorků hornin z planetky Bennu (101955 Bennu, 1999 RQ36).
Průběh mise
- 2016, 8. září: Start mise
- 2017, 22. září: Gravitační asistence Země
- 2018, 3. prosince: přílet k planetce
- 2018, 31. prosince: vstup na stabilní oběžnou dráhu planetky
- 2019, podzim: detailní průzkum kandidátských míst pro odběr vzorků
- 2020, 20. říjen: Sběr vzorků
- 2020, 28. říjen: Uzavření návratové kapsle se vzorky
- 2021, březen: Odlet sondy zpět k Zemi
- 2023, září: přistání kontejneru se vzorky na Zemi
Planetka Bennu
- Rok objevení: 1999
- Vzdálenost od Slunce: 0,9 - 1,3 AU (Země je vzdálena 1 AU)
- Průměr: 550 metrů v rovníku
- Doba oběhu kolem vlastní osy: 4,3 hodiny
- Teploty na povrchu: -37 - +6 °C
Více informací k tématu
Další zprávy z kategorie OSIRIS-REx
Vzorky hornin z planetky Bennu jsou uzavřené v návratové kapsli, do vesmíru už neunikají
Vesmírná sonda OSIRIS-REx uzavřela návratovou kapsli, do které umístila kontejner s unikajícími vzorky hornin z planetky Bennu. Po úspěšném odběru vzorků v minulém týdnu vědci zjistili, že z kontejneru menší kousky unikají, a nejde zcela zavřít. Vynechali proto některé plánované kroky mise a urychleně usadili kontejner se vzorky do kapsle, ve které na konci mise proletí atmosférou Země.
celý článekSonda OSIRIS-REx posbírala z planetky Bennu příliš mnoho materiálu a její kontejner nyní nejde zavřít
Vesmírná sonda OSIRIS-REx v noci z úterý na středu provedla manévr, který jí měl umožnit zachytit alespoň 60 gramů vzorků z planetky Bennu. Výsledek ale předčil očekávání, sonda posbírala několik stovek gramů. Přeplněný kontejner ale nyní nejde zavřít a zrnka hornin unikají do volného vesmíru. Řešením je uzavřít kontejner se vzorky co nejdříve do návratové kapsle.
celý článekSonda OSIRIS-REx se úspěšně přiblížila asteroidu Bennu při zkoušce odběru vzorků z jejího povrchu
Americká vesmírná sonda OSIRIS-REx se v úterý úspěšně přiblížila planetce Bennu na 40 metrů. Tento manévr byl poslední zkouškou před plánovaným říjnovým odběrem vzorků z povrchu planetky. Odebrané vzorky sonda v roce 2023 přiveze na Zemi pro důkladnou analýzu v laboratořích.
celý článekSonda OSIRIS-REx si vyzkoušela přiblížení k planetce Bennu, v srpnu z ní odebere vzorky
14. dubna provedla vesmírná sonda OSIRIS-REx zkušební manévr, při kterém se přiblížila na pouhých 75 metrů k povrchu planetky Bennu. Testovací manévr zabral čtyři hodiny a zavedl sondu do blízkosti místa Nightingale, které bylo vybráno pro odběr vzorků hornin.
NASA vybrala místo odběru vzorků z planetky Bennu
Po roce zkoumání planetky Bennu vybrali vědci z NASA místo, odkud sonda OSIRIS-REx odeberu vzorky hornin, které následně dopraví na Zemi. Region s označením Nightingale vzešel ze čtyř kandidátů a poskytuje zajímavý vědecký přínos a zároveň bezpečný odběr vzorků. Nightingale se nachází uprostřed asi 140 metrů širokého kráteru na severní polokouli planetky.
Geologické útvary na povrchu planetky Bennu budou pojmenovány po mýtických ptácích
Mezinárodní astronomická unie schválila návrh týmu vědců pracujících na misi OSIRIS-REx, aby byly geologické útvary na planetce Bennu pojmenovány po mýtických ptácích. Sonda OSIRIS-REx mapuje povrch planetky od svého příletu v prosinci loňského roku a hledá vhodné místo pro odběr vzorků, které budou dopraveny k prozkoumání na Zemi. Proces pojmenování útvarů začne ještě letos v létě.
celý článekPlanetka Bennu je plná překvapení, materiál z ní zatím neznámým principem uniká do okolí
NASA oznámila, že po třech měsících u planetky Bennu udělala sonda OSIRIS-REx několik nečekaných objevů. Patří mezi ně neočekávaně nerovný terén, změna v rychlosti rotace a také materiál, který opouští povrch planetky. Žádnou z těchto charakteristik vědci před příletem sondy neočekávali. Mise OSIRIS-REx má za úkol přivézt v roce 2023 vzorky hornin z planety k prozkoumání na Zemi.
celý článek