do not follow here
Černé díry < LIVING fUTURE

Supermasivní černá díra uprostřed Mléčné dráhy rotuje překvapivě pomalu

Černé díry není snadné charakterizovat, jejich extrémní gravitaci neunikne ani světlo. Podle aktuální teorie jediné, co o černých dírách můžeme vědět, je jejich hmotnost, elektrický náboj a spin, neboli rotace. Vědci se nyní pokusili charakterizovat rotaci supermasivní černé díry Sagittarius A* ve středu naší vlastní galaxie a zjistili, že zřejmě rotuje pomaleji, než je tomu v jiných galaxiích.Spin černých děr dosahuje hodnot mezi 0 a 1, většinou je to číslo od několika desetin po jedničku. Čím vyšší je hodnota spinu, tím rychleji černá díra rotuje. V případě, že by spin dosahoval hodnoty 1, černá díra by rotovala tak rychle, že její horizont události by se pohyboval rychlostí světla.

V blízkosti Supermasivní černé díry v jádru Mléčné dráhy obíhá asi 40 tzv. S-hvězd (S-stars) ve dvou různých discích. Asi není překvapením, že oběžné dráhy těchto hvězd jsou výrazně ovlivněny gravitací supermasivní černé díry, která se nachází v jejich středu. 

Astronomové Giacomo Fragione a Avi Loeb si nicméně uvědomili, že pohyb těchto hvězd by mohl být ovlivněn také rotací černé díry. Časoprostor je totiž kromě gravitace deformovaný také rotací masivního tělesa (tzv. strhávání časoprostoru, frame-draging effect). Pokud by černá díra rotovala velkou rychlostí, oběžné dráhy těchto hvězd by byly narušeny. Vypočítali tak, že za předpokladu stabilních oběžných drah by měl mít spin hodnotu menší než 0,1.

Tento výsledek mimo jiné znamená, že ze supermasivní černé díry v jádru Mléčné dráhy nevychází žádný relativistický proud radiace (relativistic jet). Ten doprovází rychle rotující černé díry a je často pozorovatelný na miliony světelných let daleko. U Sagittarius A* skutečně žádný jet pozorovaný nebyl. 
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Černé díry

Načítám stránku...
x zrušit