Kolem 3 % družic Starlink na oběžné dráze přestalo komunikovat a staly se neovladatelné

Na oběžné dráze se aktuálně nachází přes 800 malých družic, které by měly poskytovat internet po celé planetě. Zhruba 3 % z nich nicméně přestala komunikovat a jsou na oběžné dráze bez kontroly ze Země. Kromě světelného znečistění noční oblohy tak vzniká další problém - zvýšené riziko srážky s jinou družicí nebo mikrometeoritem, což by vyvolalo nárůst nebezpečného vesmírného odpadu.

Vesmírný odpad

Vesmírný odpad Zobrazení vesmírného odpadu v jednom z reportů NASA z roku 2009Starlink

Starlink je projekt společnosti SpaceX, jehož cílem je poskytování globálního internetu z oběžné dráhy prostřednictvím 12 tisíc malých družic. V budoucnosti by se flotila těchto družic mohla rozrůst až na 42 tisíc. Družice budou Zemi obíhat ve výšce 340, 550 a 1 150 kilometrů. Komerční provoz by měl začít u v roce 2020.
Samotné procento není nijak překvapující, v tak velkých počtech družic se dá očekávat, že některé z nich selžou. Z tohoto pohledu jde o relativně nízkou míru selhání, SpaceX nicméně plánuje vypustit další tisíce družic (až 42 tisíc do konce 20. let). Počet neovladatelných objektů na oběžné dráze tak nadále poroste. Podle SpaceX je šance zhruba 1 % na dekádu, že se porouchaná družice Starlink srazí s nějakým kusem sledovaného vesmírného odpadu.

Družice Starlink jsou vybaveny vlastními motory a v případě problémů jsou poslány do atmosféry, kde shoří. Podobně už bylo posláno ke zničení 51 družic. Problém jsou ovšem ty, které přestaly komunikovat a nelze je ovládat. Takové družice zůstávají na oběžné dráze a i když se třením o horní vrstvy atmosféry postupně zpomalují, bude trvat mezi jedním a pěti lety, než shoří.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Starlink
tag icon
Další články z kategorie
Starlink