do not follow here
Neptun < LIVING fUTURE

Tmavá bouře na Neptunu změnila svůj směr a možná tak zabránila svému zániku

Astronomové prostřednictvím vesmírného teleskopu Hubble pozorují pohyb tmavé bouře v atmosféře planety Neptun. Pozorují ji už od roku 2018, kdy se na snímcích Hubblova teleskopu objevila poprvé. Od té doby směřovala k rovníku, kde vědci předpokládali její zánik. Nová pozorování nyní ukazují, že bouře otočila svůj směr a její osud nyní není zcela zřejmý.Bouře je větší než celý Atlantský oceán a nachází se na severní polokouli Neptunu. Pozorování z roku 2019 ukázala, že se pohybuje jižně směrem k rovníku, kde podobné bouře většinou mizí. V srpnu 2020 ale otočila svůj směr a nyní opět míří na sever. Hubble v posledních 30 letech na Neptunu pozoroval několik podobných úkazů, žádný z nich se ale nechoval tímto způsobem.

Vědce u této bouře překvapila ještě jedna zvláštnost: v lednu se v její blízkosti objevila další, menší bouře. Je možné, že se od té velké oddělila, vzdálila a postupně zmizela. Dnes už se na snímcích neukazuje.

Neptun, stejně jako Uran, zatím navštívila jediná lidská sonda - Voyager 2 v roce 1989. Od té doby jsou detailní pozorování objektů v atmosféře Neptunu možná pouze s Hubblovým teleskopem.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Neptun

Načítám stránku...
x zrušit