Vesmírná sonda Lucy dostala druhý ze tří vědeckých instrumentů
Na konstrukci vyvíjené vesmírné sondy Lucy byl implementován přístroj LTES (Lucy Thermal Emission Spectrometer). Jeho úkolem bude měření infračerveného záření vycházejícího z planetek, které indikuje teplotu na jejich povrchu. Instalována už byla kamera s vysokým rozlišením LLORRI a během několika měsíců přibude ještě další kamera LRALPH.
Lucy
Vesmírná sonda Lucy bude mít za hlavní úkol zkoumat trojánské planetky Jupitera. Jedná se o tělesa, která obíhají Slunce před a za planetou v libračních bodech, kde se vyrovnávají gravitační síly. Start mise je plánován na říjen 2021. Mezi roky 2025 a 2033 proletí Lucy kolem jedné planetky v pásu asteroidů a pěti trojánských planetek planety Jupiter.
Více informací k tématu
Další zprávy z kategorie Lucy
Mise Lucy k trojanům planety Jupiter prošla dílčím schvalovacím procesem
Vesmírná mise Lucy má odstartovat už v říjnu příštího roku a bude zkoumat Trojány planety Jupiter, tedy planetky, které obíhají před a za planetou. Na virtuální konferenci mezi 27. a 30. červencem došlo ke schválení designu jednotlivých komponent sondy. Následovat bude samotná výstavba sondy, její testování a příprava na let do vesmíru.
celý článekJeden z cílů mise Lucy planetka Eurybates má malý měsíc
Astronomům se s pomocí vesmírného teleskopu Hubble podařilo objevit malý měsíc u planetky Eurybates, která je jedním z cílů mise Lucy. Sonda, která by měla na svou dlouhou cestu vyrazit už v příštím roce, má prozkoumat hned sedm těles za oběžnou dráhou Marsu. Nově objevený měsíc u jedné z těchto planetek je tak zajímavým bonusem této mise.
celý článekPlanetka Orus, která je jedním z cílů mise Lucy, byla poprvé pozorována při zákrytu
Mise Lucy, která má za cíl zkoumat trojany planety Jupiter, odletí na svou cestu už za dva roky. O šesti planetkách, které navštíví, toho však není příliš známo, NASA proto vyzvala vědeckou komunitu i běžné nadšence, aby se o nich pokusili dozvědět co nejvíce. A přesně to se povedlo při přechodu planetky Orus před vzdálenou hvězdou.
celý článekPlaneta Jupiter se zřejmě zrodila dál od Slunce, ukazuje na to rozmístění planetek v jejím okolí
Kde a jak vznikla planeta Jupiter? To je otázka kterou si položili autoři nové studie, která vyjde v magazínu Astronomy and Astrophysics. Její závěry naznačují, že největší planeta sluneční soustavy mohla vzniknout na jejím okraji jako skalnatý objekt podobný Zemi a postupně se potom posunula blíže Slunci a získala svou atmosféru. Naznačují to malé planetky, které obíhají Slunce na stejné oběžné dráze jako Jupiter, ale nacházejí se před a za ní.
celý článekSondu Lucy, která bude zkoumat trojanské planetky Jupiteru, vynese do vesmíru raketa Atlas V
NASA vybrala raketu Atlas V pro vynesení vesmírné sondy Lucy do vesmíru v říjnu 2021. Cílem mise je historicky první průzkum trojanů planety Jupiter - jedná se o planetky, které obíhají Slunce na stejné oběžné dráze jako planeta, nacházejí se však před ní a za ní. Sonda proletí kolem celkem 7 těles, které jako první z blízka prozkoumá. Vědci si od nich slibují více informací o formování sluneční soustavy a třeba i role, kterou v ní hrála planeta Jupiter.
celý článekPrvní mise k trojanům Jupiteru dostala zelenou, jediná sonda prozkoumá hned 7 planetek
Mise Lucy s cílem prozkoumat planetky na oběžné dráze planety Jupiter prošla v NASA zásadním milníkem a dostala zelenou k realizaci. Panel odborníků NASA v říjnu prošel design vesmírné sondy a plán mise a dal svolení k posunutí mise z papíru k výrobě sondy. Mise Lucy bude zkoumat hned několik planetek, jednu v pásu asteroidů a šestici mezi trojany planety Jupiter. Se začátkem mise se počítá na rok 2021.
celý článek