Astronomové objevili první exoplanetu podobnou Jupiteru, která v atmosféře nemá žádné mraky

Exoplaneta WASP-62b se svou hmotnosti podobá planetě Jupiter. Na rozdíl od největší planety sluneční soustavy ale v její atmosféře nenajdete žádné mraky. Alespoň takové jsou závěry studie publikované v magazínu Astrophysical Journal Letters.

Exoplaneta, horký Jupiter

Exoplaneta, horký Jupiter Ilustrace planety obíhající vzdálenou hvězdu. Na snímku je zobrazen tzv. horký jupiter, plynný obr podobný planetě Jupiter v naší sluneční soustavě. Na rozdíl od Jupiteru ale obíhá velmi blízko své mateřské hvězdě.Planeta WASP-62b byla objevena už v roce 2012 prostřednictvím programu WASP (Wide Angle Search for Planets). Nachází se 575 světelných let daleko a má zhruba poloviční hmotnost oproti Jupiteru. Svou hvězdu obíhá velmi blízko - oběhne ji jednou za 4,5 dne.

Pomocí Hubblova teleskopu astronomové prozkoumali atmosféru této exoplanety. Našli v ní výrazné známky sodíku a zároveň žádné stopy po draslíku. Vzhledem k tomu, že mraky by zakryly známky sodíku, dospěli k závěru, že v atmosféře planety žádné mraky nejsou.

Jedná se teprve o druhou exoplanetu, u které byla identifikovaná atmosféra bez mraků. Tou první je horký Saturn WASP-96b objevený v roce 2018.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Exoplanety
tag icon
Další články z kategorie
Exoplanety