do not follow here
Hayabusa < LIVING fUTURE

V zrnku, které před 11 lety přivezla sonda z planetky Itokawa, byly nalezeny organické sloučeniny

Nová studie popisuje nález organických sloučenin a molekul vody ve vzorku z planetky Itokawa, které v roce 2010 dovezla na Zemi japonská sonda Hayabusa. Jde o první případ, kdy byly v materiálu z planetky identifikovány organické sloučeniny, které mohly být předchůdci sloučenin, které nakonec vedly ke vzniku života na Zemi. Analýza také ukazuje, jak se tento materiál vyvíjel v průběhu času.Hayabusa byla robotická sonda Japonské vesmírné agentury (JAXA), která se vydala na svou cestu k planetce Itokawa v roce 2003. Po sedmi letech se vrátila zpět na Zemi a s kousky planetky ve svých útrobách, přistála v australské pustině. Na úspěch této mise navázala nová sonda Hayabusa-2, která v roce 2020 přivezla vzorky z planetky Ryugu.

Planetka Itokawa má rozměry 500 x 300 x 200 kilometrů a je typu S, který tvoří asi 27 % známých objektů. Obsahuje hlavně nikl a křemičité sloučeniny. Analýza dovezených vzorků ukázala také na olivín a molekuly vody uvězněné v malých dírkách v minerálu. Nová studie nyní k těmto výsledkům přidává také organické sloučeniny ze zrnka pojmenovaného Amazon. Konkrétně se jedná o nanokrystalický grafit a neuspořádaný polyaromatický uhlík. Analýza izotopů u obou ukazuje na zřejmý mimozemský původ.

Podle doktora Dr Queenie Chan, který se na studii podílel, obsahuje zrnko jak primitivní organické sloučeniny, tak procesované, které někdy v minulosti prošly teplotami nad 600 °C. Přítomnost primitivních sloučen v jejich blízkosti naznačuje, že se na planetku dostaly až po následném ochlazení planetky.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Hayabusa

tag icon
Další články z kategorie
Hayabusa
Načítám stránku...
x zrušit