Exoplaneta ve vzdálenosti 90 světelných let je dokonalým kandidátem pro průzkum atmosféry

Mezinárodní tým vědců objevil novou exoplanetu u červeného trpaslíka ve vzdálenosti 90 světelných let. Tento objev představuje pro astronomy unikátní příležitost, protože podle dostupných dat exoplaneta disponuje hustou atmosférou. To může v kombinaci s malou hvězdou přinést informace, které lze u jiných hvězdných systémů získat jen těžko.

Neptun

Neptun nejvzdálenější planeta od Slunce, byla navštívena jedinou vesmírnou sondou, Voyager 2. Jeho modrá barva je způsobena množstvím metanu v atmosféře planety.Exoplaneta byla objevena pomocí teleskopu TESS, který je na jejich hledání aktuálně nejlepší specialista. Skenuje oblohu a zaznamenává sebemenší výkyvy v záři tisíců hvězd. V některých případech je pohasnutí hvězdy způsobeno exoplanetou, která při svém oběhu blokuje část jejího světla (tranzit). Díky tomu vědci dokáží vypočítat velikost takové planety. V tomto případě dokázali navíc zjistit (pomocí změření radiální rychlost hvězdy) také její hmotnost a tedy i hustotu a další parametry.

Exoplaneta TOI-1231 b je podle těchto dat srovnatelná s planetou Neptun ve sluneční soustavě. Astronomové proto předpokládají, že (podobně jako Neptun) disponuje výraznou atmosférou. I když TOI-1231 b je o hodně blíž svojí hvězdě, v její atmosféře by mohly být teploty podobné těm na Zemi, protože její hvězda je výrazně chladnější než Slunce.

Hvězda TOI-1231 (L 248-27, NLTT 24399) se nachází zhruba 90 světelných let daleko, což je pořád solární sousedství. Jedná se o malého červeného trpaslíka o hmotnosti zhruba 20-30 % Slunce. Menší hvězdy také méně září, což umožňuje lépe zkoumat exoplanety, které jejich světlo blokují. Autoři nové studie proto zmiňují, že exoplaneta TOI-1231 b je vhodným kandidátem pro pozorování teleskopy Hubble, JWST nebo jinými výkonnými observatořemi.

Související hvězdy

Hvězda Typ hvězdy Vzdálenost
(světelné roky)
Exoplanety
part of star image
part of star image
L 248-27 Červený trpaslík 90.2 1
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Exoplanety
tag icon
Další články z kategorie
Exoplanety