První detekce hydroxylu (OH) v atmosféře exoplanety

Mezinárodnímu týmu astronomů se podařilo poprvé detekovat hydroxyl (OH) v atmosféře exoplanety. Nalezli jej na extrémně horké planetě WASP-33b ve vzdálenosti 400 světelných let. Astronomům se v posledních letech daří detekovat stále více chemických prvků a sloučenin na vzdálených planetách. V budoucnosti chtějí na dálku rozpoznat známky života mimo sluneční soustavu.

Exoplaneta, horký Jupiter

Exoplaneta, horký Jupiter Ilustrace planety obíhající vzdálenou hvězdu. Na snímku je zobrazen tzv. horký jupiter, plynný obr podobný planetě Jupiter v naší sluneční soustavě. Na rozdíl od Jupiteru ale obíhá velmi blízko své mateřské hvězdě.Exoplaneta WASP-33b (HD 15082b) má 4,5násobek hmotnosti planety Jupiter a svou hvězdu oběhne v těsné blízkosti jednou za 1,2 dne. V její atmosféře jsou tedy extrémně vysoké teploty nad 2 500 °C.

Chemická sloučenina hydroxyl vzniká v zemské atmosféře reakcí molekul vody a atomárního kyslíku. Ve výrazně teplejším prostředí atmosféry WASP-33b hydroxyl zřejmě vzniká destrukcí vodních par vysokými teplotami. Tomu by odpovídalo i malé množství detekované vody v atmosféře planety.

Chemické sloučeniny se vědcům daří rozpoznat pomocí analýzy světelného spektra. K tomuto výzkumu využili dat z teleskopu Subaru na Havaji.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Exoplanety