do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

První pozorování izotopů v atmosféře exoplanety

Ve vzdálenosti zhruba 300 světelných let se nachází exoplaneta, v jejíž atmosféře vědci detekovali poprvé izotopy chemických prvků. Konkrétně se jedná o uhlík-13, který se od běžného uhlíku-12 liší počtem neutronů a protonů ve svém jádru. Ke svému výzkumu využil tým vědců vedený Yapengem Zhangem teleskopu VLT v Čile.Hvězda TYC 8998-760-1 se nachází v souhvězdí Mouchy 310 světelných let daleko. Jedná se o mladou hvězdu o hmotnosti podobné Slunci, kterou obíhají nejméně dvě exoplanety několikrát větší než Jupiter.

Větší z planet TYC 8998-760-1 b má kolem 14 hmotností planety Jupiter a svou hvězdu obíhá 162 AU daleko (tedy 162x dál než obíhá Země Slunce). Pozorování teleskopem VLT naznačují, že její atmosféra je relativně bohatá na izotop uhlíku-13. Astronomové předpokládají, že to je způsobeno tím, že planeta vznikla daleko od svojí hvězdy.

Izotopy uhlíku pohlcují světlo různým způsobem, což se projevilo při spektrální analýze světla mateřské hvězdy. Původně očekávali, že izotop 13 bude jeden ze 70 atomů uhlíku, nakonec to ale byl dvojnásobek. 

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit