Nezvykle krátký zablesk gama záření ze supernovy by mohl znamenat méně kolizí neutronových hvězd ve vesmíru

Astronomům se podařilo zachytit nezvykle krátký záblesk gama záření ze supernovy. Záblesky ze supernov přitom typicky trvají výrazně déle, krátké záblesky byly doposud přisuzovány kolizím neutronových hvězd. Nový objev tak naznačuje, že některé supernovy byly v minulosti špatně identifikovány jako kolize neutronových hvězd.

Pozůstatek exploze supernovy E0102

Pozůstatek exploze supernovy E0102 V tomto kompozitním obrázku jsou rentgenová data z teleskopu Chandra fialovou a modrou barvou, viditelné světlo z teleskopu VLT jsou světle červenou a signály zachycené teleskopem Hubble tmavě červené a zelené.Dlouhý gama záblesk při supernově

Vědci předpokládají, že dlouhé záblesky gama záření vznikají při kolapsu masivní hvězdy. Vzniká přitom supernova a v jejím středu po hvězdě zůstává černá díra. Nově objevený krátký záblesk pocházející od supernovy však přináší otázku, zda byly dosavadní krátké záblesky správně interpretovány.

Krátký gama záblesk při kolizi neutronových hvězd

Krátké záblesky gama záření trvají méně než 2 sekundy a myslelo se, že pochází hlavně z kolizí neutronových hvězd, ve kterých také vzniká černá díra. Některé krátké záblesky by nicméně mohly pocházet také od supernov. Je tedy možné, že kolizí neutronových hvězd je nakonec méně, než se doposud uvažovalo.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu
Chcete vědět o dalším článku?
Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích


Další zprávy z kategorie
Supernovy