do not follow here
Počítače < LIVING fUTURE

Lidstvo zná nově hodnotu čísla pí na 62 bilionů desetinných míst, výpočet trval 108 dní

Švýcarští výzkumníci oznámili, že se jim podařilo určit zatím nejpřesnější hodnotu čísla pí. U konstanty, která se používá například při výpočtu obvodu kruhu, zná spousta lidí její začátek 3,14. Číslo však pokračuje dál bez toho, aniž by se některé jeho části opakovaly. S pomocí superpočítače nyní vědci určili hodnotu této matematické konstanty na jen těžko představitelných 62 831 853 071 796 desetinných míst.Číslo pí (π) je iracionální číslo a nelze tedy vyjádřit zlomkem. Hodnota tohoto čísla se pomocí různých technik neustále zpřesňuje. V posledních letech k tomu vědci využívají výkonných počítačů a algoritmu vyvinutého bratry Čudnovskými v 80. letech.

V roce 2019 byla určena hodnota pí na 31 bilionů desetinných míst pomocí aplikace běžící v Google Cloudu. V roce 2020 byla hodnota zpřesněna pomocí superpočítače na 50 bilionů číslic.

Nově vědci vedení Thomasem Kellerem přidali pomocí superpočítače na švýcarské univerzitě Fachhochschule Graubünden dalších 12 bilionů desetinných míst. Samotný výpočet trval víc než 108 dní, což je téměř 4x rychleji než výpočet v roce 2020.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Počítače

tag icon
Další články z kategorie
Počítače
Načítám stránku...
x zrušit