do not follow here
Planetky (asteroidy) < LIVING fUTURE

Planetka Phaethon se chová jako kometa, mohl by za tím stát unikající sodík z jejího nitra

Podobně jako komety vykazuje i planetka Phaethon aktivitu, když se na své eliptické oběžné dráze přiblíží Slunci. Na rozdíl od komet ale planetka Phaethon neobsahuje žádný led, který by tuto aktivitu způsobil. Podle nové studie by ji mohl způsobovat sodík. Phaethon patří mezi blízkozemní planetky (near Earth objects, NEO) a je zdrojem meteorického roje Geminidů.Planetka Phaethon (3200 Phaethon) má v průměru kolem 6 kilometrů. Její vzdálenost od Slunce se pohybuje mezi 0,1 a 2,4 AU a je tedy v průběhu svého 523 dní trvajícího roku vystavena různým teplotám. Při přiblížení Slunci teploty na povrchu planetky rostou a při pozorování ze Země se stává jasnější. Podobně jako komety.

Zvýšenou zářivost planetky způsobuje aktivita na jejím povrchu. Komety obsahují velké množství zmrzlých sloučenin, které aktivitu způsobují, u planetky Phaethon je nicméně žár Slunce už dávno odstranil. Podle nové studie by mohla být její aktivita způsobena sodíkem, který při zahřátí uniká do vesmíru z nitra skrz praskliny povrchu. Při tomto úniku s sebou sodík bere také další materiál z povrchu planetky.

Materiál, který planetku opouští, potom zůstává ve stopě její oběžné dráhy. Tuto stopu na své oběžné dráze protíná Země. Když potom materiál shoří v atmosféře naší planety, vzniká meteorický roj Geminidů. 

Analýzou světla meteorů při průchodu naší atmosférou nicméně vědci zjistili, že jim chybí právě sodík. To by mohlo být způsobeno tím, že sodík už na povrchu (odkud materiál Geminidů pochází) není. Nachází se pouze v hloubi planetky a při průchodu ven s sebou bere materiál z povrchu.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Planetky (asteroidy)

Načítám stránku...
x zrušit