do not follow here
Planetky (asteroidy) < LIVING fUTURE

Nově objevená planetka PH27 má nejkratší rok ze všech známých planetek ve sluneční soustavě

Začátkem srpna se astronomům podařilo identifikovat nový objekt v blízkosti Slunce. Následně výpočty ukázaly, že se jedná o planetku, která obíhá nezvykle blízko naší hvězdě. Nacházení těles v blízkosti Slunce je složité, lze je totiž pozorovat pouze těsně po západu nebo těsně před východem Slunce. Planetka dostala označení 2021 PH27.Jediné známé těleso ve sluneční soustavě s kratším rokem je planeta Merkur, její oběh kolem Slunce trvá 88 dní. Planetka PH27 to zvládne za 113 dní. Podle odhadů má asi kilometr v průměru a mohlo by se jednat o těleso původem z Hlavního pásu, nebo kometu zachycenou gravitací Slunce.

Oběžná dráha planetky PH27 je vysoce eliptická: v nejbližším bodě se nachází pouze 0,13 AU od Slunce, tedy blíž než planeta Merkur (0,4 AU). Naopak nejdál se dostává až za oběžnou dráhu Venuše (0,7 AU). Při maximálním přiblížení dosahují teploty na povrchu planetky až 500 °C.

Oběžná dráha planetky nicméně není dlouhodobě stabilní. Vědci předpokládají, že v průběhu několika milionů let dojde ke srážce planetky s Merkurem, Venuší, nebo Sluncem, mohla by také být gravitací vystřelena z vnitřní sluneční soustavy dál od Slunce.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Planetky (asteroidy)

Načítám stránku...
x zrušit