Exoplanety < LIVING fUTURE

Detailní průzkum atmosféry exoplanety WASP-127 b ukázal vodní páru zakrytou mraky

Tým astronomů vedený Romainem Allartem prozkoumal atmosféru exoplanety WASP-127 b. Jde o planetu ve vzdálenosti 523 světelných let, která se svou hmotností podobá Saturnu. Na rozdíl od známé planety s prstenci však WASP-127 b kolem svojí hvězdy obíhá velmi blízko a řadí se proto mezi tzv. horké Saturny. V její horké atmosféře se podle nového výzkumu nacházejí oblaka a pod nimi vodní pára.Hvězda a exoplaneta

Hvězda WASP-127 (označována také jako BD-03 2978) má podobnou hmotnost jako Slunce, je nicméně výrazně starší. Exoplaneta WASP-127 b svou hvězdu obíhá mnohem blíž než Merkur obíhá Slunce a přijímá tak nepoměrně větší množství energie. Díky tomu panují v její atmosféře teploty až k 1 100 °C, je nafouknutá a má velmi nízkou hustotu.

Vodní pára

V atmosféře WASP-127 b se nyní vědcům podařilo detekovat jasné signály vodních par, ale pouze v infračerveném spektru. Usuzují z toho, že voda se nachází hluboko v atmosféře a ve viditelném spektru ji zakrývají oblaka. V takovém případě by nicméně oblaka nebyla tvořena vodními kapkami, ale něčím jiným.

Oběžná dráha

Exoplaneta WASP-127 b zároveň obíhá svou hvězdu na retrográdní oběžné dráze (tedy opačně k rotaci hvězdy) a s vysokým sklonem (tedy mimo rovinu určenou rovníkem hvězdy). To je překvapivé, protože u starých hvězd se předpokládá spíše urovnaný planetární systém. Mohlo by to naznačovat existenci dalšího objektu v systému, který způsobil nedávnou migraci této exoplanety blíž k hvězdě. Ve svém výzkumu vědci využili data z vesmírného teleskopu Hubble a pozemní observatoře VLT (Very Large Telescope), která se nachází v horách v Čile. Relativní blízkost exoplanety WASP-127 b z ní činí ideální předmět pro další výzkum novými observatořemi. Mezi ně bude jistě patřit vesmírný teleskop JWST a také nové obří pozemní observatoře jako je například ELT (Extremely Large Telescope).
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
BD-03 2978 522.6 ly
1 exoplanet
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

tag icon
Další články z kategorie
Exoplanety