do not follow here
FRB záblesky < LIVING fUTURE

Teleskop FAST zachytil během 47 dní přes tisícovku FRB signálů z jediného zdroje

Čínský teleskop FAST detekoval během 47 dní 1 652 pulzů z periodického zdroje FRB signálů FRB 121102. Toto množství výrazně převyšuje počet signálů pozorovaných u tohoto zdroje všemi ostatními observatořemi dohromady. Nová data poslouží vědcům při hledání mechanismu, jehož prostřednictvím tyto tajemné energetické signály vznikají.Fast radio bursts (FRB)

Rychlé rádiové záblesky (Fast Radio Bursts, FRBs) jsou signály z hlubokého vesmíru se zatím neznámým původem. Trvají pouhé milisekundy, mají komplexní strukturu a i když vědci doposud neví, jak vznikají, je zjevné, že pocházejí z velmi energetických událostí, nebo objektů. Do začátku roku 2020 bylo lokalizováno pouze 10 těchto signálů a všechny se nacházely mimo naši galaxii. Od té doby bylo nicméně objeveno několik signálů přicházejících také z Mléčné dráhy.

První FRB byl objeven teprve v roce 2007 (v archivních datech z roku 2001) a od té doby jich (do začátku roku 2020) bylo zaznamenáno už kolem 150. Odhaduje se ale, že napříč celou oblohou by mohlo docházet až k desetitisícům podobných událostí denně. Některé signály se objevily pouze jednou, jiné se v čase opakují.

Mezi nejpravděpodobnější vysvětlení původu těchto signálů vědci původně řadili neutronové hvězdy se silným magnetickým polem - magnetary. Pravidelně se opakující signál FRB 180916 však naznačuje, že by mohlo jít o binární těleso. Zkoumají však i další možnosti, například kolize černých děr nebo neutronových hvězd, kolaps neutronových hvězd, kosmická vlákna, nebo by mohlo jít o první detekovaný projev kvantové gravitace. 
FRB 121102 mezi ostatními signály vyniká - jde o první známý periodický signál a první, který byl lokalizován. Vychází z blízké trpasličí galaxie a vědcům se u zdroje tohoto signálu podařilo detekovat také perzistentní rádiový zdroj. 

Vysoký počet pulzů během jedné hodiny vědcům umožnil hledání různých periodických opakování. Nenašli ale žádnou periodu, ani kvaziperiodu, což by mohlo znamenat, že FRB signály nepochází od samostatných kompaktních objektů jako jsou neutronové hvězdy, nebo černé díry. Vysoký počet pulzů podle vědců také vylučuje původ v energeticky náročných procesech.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
FRB záblesky

tag icon
Další články z kategorie
FRB záblesky
Načítám stránku...
x zrušit