do not follow here
Měsíc < LIVING fUTURE

NASA hledá cestu, jak dostat na povrch Měsíce jaderný reaktor

Americká vesmírná agentura by na Měsíci chtěla do konce dekády zdroj energie nezávislý na Slunci. Jako nejlepší řešení se jeví jaderný reaktor, který by se postavil na Zemi a na Měsíc by byl dopraven. Taková elektrárna by potom byla schopna kontinuálně dodávat elektrickou energii budoucí kolonii, která má postupně vzniknout při misích programu Artemis.



NASA společně s americkým ministerstvem energetiky zveřejnily výzvu k podání návrhů na fúzní reaktor na povrchu Měsíce. Zájemci mají navrhnout, jak reaktor vyvinout a dopravit na Měsíc. Návrhy se očekávají do 19. února a měly by splňovat následující parametry:
  • Reaktor by měl mít rozměry 4 metry na šířku a 6 na výšku aby se vešel do nákladového prostoru rakety. Neměl by také vážit víc než 6 tun, aby jej vůbec bylo možné na Měsíc dopravit.
  • Měl by být kompletně ovladatelný na dálku bez nutnosti přítomnosti astronautů. Bude tak možné jej ze Země vypnout, nebo naopak úvést do provozu.
  • Zařízení by mělo být zcela oddělitelné od přistávacího modulu, aby bylo možné jej převézt na místo určení.
  • Elektrárna by měla generovat nejméně 40 kW energie po dobu aspoň 10 let.
Do dnešního dne využívaly sondy na povrchu Měsíce buďto solární panely, nebo byly vybaveny bateriemi. V případě generování elektřiny ze Slunce je nicméně nutné počítat se 14 dní trvající nocí, při které je na povrchu Měsíce tma. Baterie zase mají omezenou životnost. Jaderný reaktor by energii dodával kontinuálně, nezávisle na slunečním svitu.

Lunární program Artemis

Artemis je dlouhodobý lunární program NASA, jehož cílem je dopravit na povrch Měsíce po dlouhých desetiletích lidskou posádku. Postupně by měla během tohoto programu vzniknout v blízkosti jižního pólu Měsíce obyvatelná stanice.

Robotické mise

Od roku 2022 chce NASA posílat na Měsíc dvakrát ročně náklad prostřednictvím svých soukromých partnerů v rámci programu Commercial Lunar Payload Services (CLPS). Automatické vesmírné lodě budou na povrch Měsíce vozit technologické demonstrátory a vědecká zařízení.
Datum Mise
2023 / Q3 přistávací modul Nova-C vybavený přístroji od NASA a dalších zákazníků přistane rámci mise IM-1 v oblasti Oceanus Procellarum na přivrácené straně Měsíce.
2023 / Q3 přistávací modul Peregrine doveze na povrch Měsíce malý rover Iris.
2023 / Q4 druhý přistávací modul Nova-C přistane v blízkosti kráteru Shackleton.
2024 / Q4 přistávací modul Griffin doveze na povrch Měsíce rover VIPER
2024 na povrch Měsíce dosedne přistávací modul Blue Ghost od Firefly Aerospace s několika vědeckými instrumenty NASA

Mise s posádkou

Artemis I První mise programu Artemis byla zatím ještě bez posádky. Vesmírná loď Orion při ní byla vynesena do vesmíru raketou SLS při jejím prvnímletu a po obletu Měsíce se úspěšně vrátila na Zemi. Mise trvala přes 30 dní. Artemis II První let vesmírné lodi Orion s posádkou je plánován na rok 2024. Během desetidenní mise Artemis-2 obletí čtyřčlenná posádka Měsíc a bez přistání se vrátí zpět na Zemi. Po dosažení oběžné dráhy Země se posádka opakovaně přiblíží ke třetímu stupni rakety SLS. Gateway V roce 2023 by měla začít výstavba orbitální lunární stanice Gateway. Na oběžné dráze se spojí první dva moduly, které poslouží jako základ stanice. Artemis III První let astronautů na povrch Měsíce je plánovaný na rok 2025. Na povrch se dostanou prostřednictvím vesmírné lodi Starship od SpaceX, se kterou se Orion spojí na oběžné dráze. Tzv. Starship bude na posádku lodi Orion čekat na oběžné dráze Měsíce, kam se dostane pomocí komerční rakety. Součástí mise bude také historicky první žena, která vstoupí na povrch, kde posádka stráví asi týden. Artemis IV Mise Artemis IV by měla být první pilotovanou misí k orbitální lunární stanici Gateway, zde posádka připojí obytný modul I-Hab, který s sebou přiveze ze Země. Z Gateway se potom vydají k povrchu Měsíce. Artemis V Mise Artemis V bude první, která poletí jak ke Gateway, tak na povrch Měsíce. Další vývoj Do konce 20. let chce NASA v blízkosti jižního pólu Měsíce založit Artemis Base Camp, kde by měla být posádka schopná fungovat až několik měsíců v kuse. Součástí stanice bude ubytovací modul pro čtyři astronauty, rovery s přetlakovou kabinou i bez ní, elektrárna i zařízení na zpracování různých materiálů přímo na místě.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Měsíc

Načítám stránku...
x zrušit