do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

Nová metoda zpracování dat odhalila dalších 301 exoplanet v archivních datech z mise Kepler

Pomocí metody hlubokého učení se vědcům podařilo vydolovat z dat mise Kepler a K2 301 nových kandidátů na exoplanety. Nově objevené signály bude nutné ještě potvrdit jinou metodou, ale vědci si jsou poměrně jistí, že u většiny se skutečně jedná o exoplanety. K objevu využili neuronovou síť ExoMiner a superpočítač NASA Pleiades.

MiseStartStatus
missions icon Kepler 7. 3. 2009 - 15. 11. 2018 Ukončená: Úspěch


Detekce exoplanet

Exoplanety samy nezáří, pouze odráží světlo od své mateřské hvězdy. Jejich přímé pozorování tak není zrovna snadné, protože i sebevětší planety hvězda prostě přesvítí. Vědci proto vyvinuli jiné postupy, s jejichž pomocí se pokouší zjistit, zda se v blízkosti hvězdy nachází nějaká další tělesa.

Tranzitní metoda

Tranzit je situace, kdy se exoplaneta nachází mezi námi a svou mateřskou hvězdou. Blokuje tak část jejího světla, což dokáží některé citlivé observatoře zaznamenat. Z toho jak moc hvězda při transitu pohasne, lze potom odvodit velikost objektu, který ji zastínil. Specialisté na tuto metodu jsou vesmírné teleskopy Kepler a TESS, které dlouhodobě pozorují vybrané hvězdy a čekají, zda zaznamenají tranzit.

Metoda radiální rychlosti

Aby mohla tranzitní metoda fungovat, musí exoplanety obíhat hvězdu v rovině, při které ji zastíní. Metoda radiální rychlosti umožňuje detekci i planet v jiných rovinách. Při této metodě astronomové sledují bedlivě hvězdu a zjišťují zda se pohybuje. Hmotné objekty v její blízkosti totiž mohou při svém oběhu svou gravitací způsobovat drobné vychylování hvězdy. Touto metodou lze tedy dobře zjistit, kolik případná exoplaneta váží.

Přímé pozorování

Některé výkonné observatoře umožňují přímo vyfotografovat exoplanetu. Tato metoda je nicméně použitelná pouze u hrstky blízkých systému s obřími exoplanetami.
Teleskop Kepler hledal exoplanety pomocí tranzitní metody, neboli přechodu. Sledoval při ní stále stejné hvězdy a zaznamenával s velkou přesností výkyvy v jejich záři. Tyto výkyvy mohou být způsobeny přechodem exoplanety, která část jejího světla blokuje. Důvodů pro pohasnutí hvězdy ale může být více. 

V datech z mise Kepler a jeho následné mise K2 se tak objevuje spousta signálů, které za exoplanetu označeny nebyly, ale přesto by jí mohly být způsobené. Na řadu proto přichází umělá inteligence a algoritmy, které se v těchto datech snaží rozpoznat signály způsobené potenciálními exoplanetami.

Mezi nimi je také ExoMiner, kterému se podařilo objevit úžasných 301 kandidátů na exoplanety. Zařadí se tak mezi víc než 5 tisíc kandidátů z předchozích let, které nyní budou astronomové postupně ověřovat jinými teleskopy.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit