do not follow here
Bludné planety < LIVING fUTURE

V blízkých hvězdných jeslích byla objevena skupina 70 osamocených planet

Týmu astronomů vedenému Núrií Miret-Roigovou se podařilo odhalit nejméně 70 planet, které neobíhají žádnou hvězdu. Nachází se v naší galaxii ve hvězdných jeslích v souhvězdí Hadonoše a svojí hmotností se podobají planetě Jupiter. Jedná se o zatím největší objevenou skupinu bludných planet. Ke svému výzkumu vědci využili data z několika observatoří na Zemi i ve vesmíru pořízená v posledních 20 letech.Bludné planety

Sirotčí, nebo bludné planety (rogue planet, free floating planet, interstellar planet, orphan planet) neobíhají žádnou hvězdu, pohybují se galaxií samy. Mohly se zrodit v blízkosti nějaké hvězdy a později byly vlivem gravitace ostatních objektů vystřeleny do volného vesmíru, nebo se mohly zrodit samy mimo vliv jakékoliv hvězdy. Vědci předpokládají, že by kolem nich mohly obíhat měsíce, na kterých by mohly být podmínky vhodné pro život.

Nově objevené bludné planety se nachází v regionu, kde vznikají nové hvězdy. Tedy v oblasti, kde se mezihvězdný materiál shlukuje do hustějších oblastí. V nich postupně rostou teploty a časem z nich vznikají protohvězdy. 

Osamocené planety zde zřejmě vznikly stejným způsobem pouze se jednalo o menší shluky materiálu. Od svého zrodu si nicméně udržují dostatečně vysokou teplotu, aby byly detekovatelné i ze Země. 

Astronomové k tomu nicméně potřebovali kombinovaná data z několika observatoří za dlouhých 20 let. Využili například teleskopy VLT a VISTA na Zemi a Gaia ve vesmíru.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Bludné planety

tag icon
Další články z kategorie
Bludné planety
Načítám stránku...
x zrušit