do not follow here
Supernovy < LIVING fUTURE

Nově objevená supernova patří mezi novou třídu hvězdných explozí a je nejzářivější

V roce 2018 astronomové poprvé pozorovali novou třídu supernovy Ic-BL. Na rozdíl od jiných supernov byla 10x zářivější a pohasla relativně rychle. Od té doby byly pozorovány pouze 3 podobné události a nyní vědci ohlásili objev celkově pátého případu supernovy typu Ic-BL. Supernova dostala označení AT2020mrf a jde o první případ detekce nejprve v rentgenovém záření.

MiseStartStatus
missions icon Spektr-RG 13. 7. 2019 Probíhá


Supernovy typu Ic-BL

Supernovy typu Ic-BL jsou neformálně označovány jako Cow supernovy, podle první známé události AT2018cow. Cow v Angličtině znamená kráva, nicméně do oficiálního označení supernovy se dostalo čistě náhodným uspořádáním písmen.

Supernova AT2020mrf

Událost AT2020mrf byla poprvé zpozorována rusko-německým vesmírným teleskopem Spektr-RG v červnu 2020. Tato pozorování odhalila, že supernova na začátku zářila až 20x silněji v rentgenovém spektru, než původní AT2018cow. Následná pozorování v roce 2021 teleskopem Chandra potom ukázala, že AT2020mrf stále září 200x více než AT2018cow podobně dlouho po explozi. Silné rentgenové záření je podle nové studie zřejmě způsobeno černou dírou nebo magnetarem uprostřed zbytků supernovy.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Supernovy

Načítám stránku...
x zrušit