do not follow here
Exoplanety < LIVING fUTURE

V atmosféře blízké exoplanety TOI-674 b se nachází voda

Analýzou dat z teleskopů TESS, Hubble a Spitzer se astronomům podařilo identifikovat molekuly vody v atmosféře loni objevené exoplanety TOI-674 b. Tato planeta obíhá malou hvězdu vzdálenou 150 světelných let a je o něco větší než Neptun.

MiseStartStatus
missions icon TESS 18. 4. 2018 Probíhá


Hvězdný systém TOI-674

Hvězda TOI-674 je o víc než polovinu menší než Slunce a také výrazně chladnější. Exoplaneta TOI-674 b ji ale obíhá tak blízko, že v její atmosféře panují teploty kolem 400 °C. Exoplaneta TOI-674 b je vhodným kandidátem pro další průzkum, je totiž relativně velká, blízká a obíhá malou hvězdu. To je ideální kombinace pro pozorování, protože planeta blokuje relativně velkou část světla svojí hvězdy při tranzitu. Jedním z nejnadějnějších nástrojů pro průzkum je například vesmírný teleskop Jamese Webba.
Související hvězdy v katalogu
part of star image
part of star image
TOI-674 150.2 ly
1 exoplanet

Detekce exoplanet

Exoplanety samy nezáří, pouze odráží světlo od své mateřské hvězdy. Jejich přímé pozorování tak není zrovna snadné, protože i sebevětší planety hvězda prostě přesvítí. Vědci proto vyvinuli jiné postupy, s jejichž pomocí se pokouší zjistit, zda se v blízkosti hvězdy nachází nějaká další tělesa.

Tranzitní metoda

Tranzit je situace, kdy se exoplaneta nachází mezi námi a svou mateřskou hvězdou. Blokuje tak část jejího světla, což dokáží některé citlivé observatoře zaznamenat. Z toho jak moc hvězda při transitu pohasne, lze potom odvodit velikost objektu, který ji zastínil. Specialisté na tuto metodu jsou vesmírné teleskopy Kepler a TESS, které dlouhodobě pozorují vybrané hvězdy a čekají, zda zaznamenají tranzit.

Metoda radiální rychlosti

Aby mohla tranzitní metoda fungovat, musí exoplanety obíhat hvězdu v rovině, při které ji zastíní. Metoda radiální rychlosti umožňuje detekci i planet v jiných rovinách. Při této metodě astronomové sledují bedlivě hvězdu a zjišťují zda se pohybuje. Hmotné objekty v její blízkosti totiž mohou při svém oběhu svou gravitací způsobovat drobné vychylování hvězdy. Touto metodou lze tedy dobře zjistit, kolik případná exoplaneta váží.

Přímé pozorování

Některé výkonné observatoře umožňují přímo vyfotografovat exoplanetu. Tato metoda je nicméně použitelná pouze u hrstky blízkých systému s obřími exoplanetami.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Exoplanety

Načítám stránku...
x zrušit