do not follow here
Černé díry < LIVING fUTURE

Jedno procento běžné hmoty ve vesmíru by mohly tvořit černé díry hvězdné velikosti

Nový výzkum vedený Alexem Siciliem přináší odhad agregované hmotnosti černých děr hvězdné velikosti ve vesmíru. Podle výpočtů jeho týmu by tyto nejmenší (a zřejmě nejpočetnější) černé díry mohly tvořit až 1 % běžné hmoty. Jejich počet v pozorovatelném vesmíru by se mohl blížit 40 trilionům (to je 40 a k tomu 18 nul).Černé díry, kategorie

Černé díry jsou masivní kompaktní objekty s tak silnou gravitací, že z nich nedokáže uniknout ani světlo. To ale neznamená, že jsou všechny stejné. Vědci rozlišují tři (až pět) základních kategorií černých děr, které se od sebe liší svou hmotností i vznikem:
  • Černé díry hvězdné velikosti (kolapsary) - mají hmotnost jednotek až desítek Sluncí a vznikají při kolapsu masivní hvězdy. Proces, při kterém vzniká černá díra hvězdné velikosti, se označuje jako hypernova a je doprovázena zábleskem gama záření.
  • Černé díry střední velikosti - dosahují hmotnosti mezi 100 a miliónem slunečních hmotností. Zřejmě nevznikají přímo z hvězd, ale spojením menších černých děr. Tato třída černých děr byla po dlouhou dobu pouze teoretická, protože se astronomům nepodařilo najít žádný konkrétní objekt, který by do této kategorie zapadal. První známou černou dírou střední velikosti se nakonec stal objekt objevený pomocí gravitačních vln (signál GW190521)
  • Supermasivní černé díry - nachází se v jádrech galaxií a mají miliony až miliardy hmotností Slunce. V jádru naš vlastní galaxie dřímá supermasivní černá díra Sagittarius A* s hmotností kolem 4 milionů Sluncí.
  • Ultramasivní černé díry (superobří černé díry) - další uvažovanou kategorií jsou ultramasivní černé díry, které mohou mít hmotnost 10 až 100 miliard Sluncí.
  • Neuvěřitelně velké černé díry (Stupendously LArge Black holeS, SLABS) - Nedávno přišli vědci s pátou kategorií černých děr, jejichž hmotnost přesahuje 100 miliard Sluncí.
Ve výpočtu nejsou zahrnuty supermasivní černé díry, ani ty střední velikosti. Vědci se soustředili výhradně na objekty, které vznikají zhroucením samostatných hvězd, nebo v binárních hvězdných systémech.

Ve svém výzkumu vědci počítali s výsledky zkoumaní gravitačních vln, které pochází z kolizí černých děr. Ty porovnali se svou kalkulací míry zrodu černých děr hvězdné velikosti. 

Z jejich výzkumu vyplývá i překvapivě brzký vznik této kategorie černých děr v raném vesmíru. Jejich rychlý růst krátce po velkém třesku by mohl vysvětlit existenci  supermasivních černých děr, které astronomové pozorují v dalekém (a tedy dávném) vesmíru.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Černé díry

tag icon
Další články z kategorie
Černé díry
Načítám stránku...
x zrušit