do not follow here
Planetky (asteroidy) < LIVING fUTURE

Nejmladší pár planetek pochází z jediného tělesa, rozpadlo se před pouhými 300 lety

V srpnu 2019 byla objevena dvojice planetek v blízkosti Země (2019 PR2 a 2019 QR6). Nová analýza provedená týmem vedeným českým astronomem Petrem Fatkou nyní ukazuje, že obě tělesa zřejmě pocházejí z jediné planetky, která se rozpadla před 200-400 lety. Naznačuje to rekonstrukce jejich oběžné dráhy i jejich složení.Planetka 2019 PR2 má v průměru kolem kilometru a 2019 QR6 je zhruba poloviční. Obě tělesa dnes dělí asi milion kilometrů (0,007 AU). Z různých pozorování se vědcům podařilo rekonstruovat trajektorii obou planetek a zjistili, že jejich vzdálenost byla v minulosti menší. Podle aplikovaných počítačových modelů to dokonce vypadá, že obě planetky pochází z jediného tělesa, které se rozpadlo před 230-420 roky.

Tomu napovídá i jejich složení, obě planetky patří do vzácné kategorie D. Dodnes je známo pouze kolem 50 planetek z této třídy, většinou se vyskytují dál od Slunce.

Na výzkumu se kromě Petra Fatky podíleli také Petr Pravec a Peter Kušnirák z Astronomického ústavu české akademie věd. Na studii pracovali také vědci z University of Arizona, Lowell Observatory a další.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Planetky (asteroidy)

Načítám stránku...
x zrušit