do not follow here
Neptun < LIVING fUTURE

Na Neptunu 15 let klesala globální teplota, zatím není zřejmé proč

Astronomové pozorovali 17 let planetu Neptun a měřili teploty v její stratosféře. Ke svému překvapení zjistili, že na začátku léta na jižní polokouli několik let klesaly globální teploty. Až po několika letech léta začalo docházet k oteplování jižních oblastí. Jaké procesy stojí za těmito teplotními výkyvy zatím není zřejmé.Planeta Neptun

Neptun oběhne Slunce jednou za 165 let. Léto tak na nejvzdálenější planetě trvá kolem 40 let. Průměrné teploty se na Neptunu pohybují kolem -220 °C.

Globální teploty

Léto začalo na jižní polokouli Neptunu v roce 2005. Vědci planetu sledovali, protože je zajímalo, jak změna ročního období ovlivní teploty a počasí na planetě. Podle nové studie klesly globální teploty mezi lety 2003 a 2018 o 8 °C. Tento jev ale vědci zatím neumí vysvětlit, podrobná data totiž mají pouze za polovinu jednoho ročního období. Mohlo by se jednat o důsledky změn v chemickém složení ve stratosféře, nebo o náhodné projevy počasí.

Lokální výkyvy

Kromě toho teleskopy zaznamenaly také lokální nárůst teploty na jižní polokouli o 11 °C. Ten ale přišel až mezi roky 2018 a 2020, tedy téměř v polovině letního období. Podobně výrazný nárůst na Neptunu zatím pozorovaný nebyl.
Neptun
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Neptun

tag icon
Další články z kategorie
Neptun