do not follow here
Nova < LIVING fUTURE

Teleskop Gaia detekoval zvýšenou aktivitu od jedné hvězd v Mléčné dráze, mohlo by jít o novu

V únoru objevili astronomové narůstající aktivitu přicházejí od jedné z hvězd v Mléčné dráze. Následná analýza ukázala, že se tento nárůst objevil i v dalších zařízeních, a to už kolem 25 ledna. Podle týmu astronomů vedených Eliasem Aydim se zřejmě jedná o novu v rané fázi.

MiseStartStatus
missions icon Gaia 19. 12. 2013 Probíhá


Nova

Nova je exploze, která nastává v binárním systému s bílým trpaslíkem. Bílý trpaslík je zbytek jádra vyhaslé hvězdy a už v něm neprobíhá termojaderná reakce. Pokud se však v jeho blízkosti nachází další hvězda, trpaslík z ní svou gravitací vysává materiál a dočasně může reakci slučování atomů opět zažehnout. To je doprovázeno krátkým a velmi silným zábleskem, označovaným jako nova. Název nova pochází z doby, kdy se myslelo, že tento záblesk značí vznik nové hvězdy.

Aydi a kolegové se na sílící zdroj záření zaměřili také dalšími teleskopy a prozkoumali data z různých zařízení, která neustále mapují hvězdnou oblohu. Původně měl tento zdroj zdánlivou velikost 18,9 a postupně došlo k jejímu navýšení až na 13,1 (magnituda g). 

Spektrum zdroje připomíná klasickou novu před vrcholem intenzity v optické části spektra. Budou nicméně nutná další pozorování, aby bylo možné určit skutečný charakter této události.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Nova