do not follow here
Nova < LIVING fUTURE

Astronomové zaznamenali kilonovu v místě, ze kterého vychází záblesky gama záření

Tým astronomů vedený J. C. Rastinejadem objevil kilonovu vycházející ze známého zdroje gama záření GRB 211211A. Kilonova (známá také jako r-proces supernova) je exploze, která nastává při kolizi dvou kompaktních objektů jako jsou neutronové hvězdy, vznikají při ní těžké prvky. Ve stejném místě byl už 21. prosince 2021 detekován dlouhý záblesk gama záření.Supernovy

Supernovy jsou zářivé exploze masivních hvězd. Mohou nastávat u hvězd větších než Slunce, kterým došlo palivo pro termojadernou fúzi, případně u bílých trpaslíků, které pohlcují materiál ze svého okolí a překročí určitou hmotnost. 

Výsledkem supernovy je u hvězd s nižší hmotností neutronová hvězda, u masivnějších objektů potom černá díra. V místě exploze se většinou nachází pozůstatek supernovy tvořený materiálem, který exploze vymrštila do okolí. Z tohoto matriálu během miliard let vznikají další hvězdy a také planety obohacené o těžké prvky, které v supernově vznikly.

Analýza elektromagnetického záření z tohoto zdroje ukázala, že mohlo jít o objekty o hmotnostech 1,4 a 1,3 Sluncí. V jejich kolizi byl do okolí uvolněn materiál o zhruba 0,02 hmotnosti Slunce.

Kilonova následující po záblesku gama záření by podle autorů studie mohla naznačovat, že ve vesmíru dochází častěji k těmto kolizím.
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Nova