do not follow here
Solar Orbiter < LIVING fUTURE

Sonda Solar Orbiter byla zasažena výronem koronální hmoty

Evropská sonda Solar Orbiter byla začátkem září při průletu kolem Venuše zasažena výronem koronální hmoty. Hmota vyvržená ze Slunce naštěstí zařízení nijak nepoškodila. CME vznikla 30. srpna a byla vyfocena sondou SOHO. Od Slunce zamířila směrem k Venuši, kde se zrovna nacházela sonda Solar Orbiter, která zrovna prováděla gravitační asistenci.

MiseStartStatus
missions icon Solar Orbiter 10. 2. 2020 Probíhá


Sluneční aktivita

Sluneční erupce (solar flare)

Sluneční erupce je lokalizovaný výbuch intenzivního elektromagnetického záření. Dochází k nim hlavně ve slunečních skvrnách, ze kterých putují hlouběji do sluneční soustavy zhruba 0,1 % rychlosti světla. Na Zemi mohou silnější erupce ovlivnit rádiové vysílání. Erupce se dělí do tříd A, B, C, M a X (od nejslabší po nejsilnější). Často jsou doprovázeny tzv. výronem koronální hmoty.

Výron koronální hmoty (CME)

Výron koronální hmoty (Coronal Mass Ejection, CME) je uvolnění materiálu z atmosféry hvězdy do jejího okolí. CME je fenomén úzce propojený se slunečními erupcemi. CME tvoří hlavně protony a elektrony ve formě plazmatu. Pokud tato vlna energeticky nabitých částic zasáhne Zemi, způsobí geomagnetickou bouři, která může vyvolat komplikace družicím na oběžné dráze a také vytváří silnější polární záři.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Solar Orbiter

tag icon
Další články z kategorie
Solar Orbiter
Načítám stránku...
x zrušit