do not follow here
Ariane < LIVING fUTURE

Francie, Německo a Itálie se dohodly na pokračujícím financování evropských raket

Tři největší přispivatelé do rozpočtu Evropské vesmírné agentury se dohodli na pokračování podpory vývoje evropských raket. Mezi ně patří nosiče Ariane 6 (aktuálně ve vývoji), Vega-C (první let v červenci 2022) a další lehčí rakety. Dohoda přichází v době, kdy ESA musí využívat služeb SpaceX, protože původní plány počítaly s využitím ruských raket Sojuz. Spolupráce mezi ESA a Ruskem však byla ukončena v důsledku ruského napadení Ukrajiny v únoru tohoto roku.Rakety Ariane

Další problémy ESA způsobuje zpoždění vývoje rakety Ariane 6, která je nástupcem výkonné a spolehlivé Ariane 5. Aktuálně je první let této těžké rakety plánovaný až na konec příštího roku. Rakety Ariane má na starosti hlavně Francie prostřednictvím společnosti Arianespace. Na nízkou oběžnou dráhou může vynést až 20 tun nákladu.

Rakety Vega

Vega patří mezi střední nosiče, které vynáší něco přes tunu nákladu na oběžnou dráhu. Jejich vývoj má na starosti Arianespace, Italská vesmírná agentura a ESA. Původní verzi Vega v následujících letech nahradí nová verze Vega-C, která si svůj první let odbyla v létě 2022. Další vylepšená verze Vega-E by měla podle aktuálních plánů letět do vesmíru v roce 2026.

Lehké rakety

Dohoda obsahuje také podporu vývoje mikro a mini nosičů, na kterých pracují německé společnosti. Sem patří například Rocket Factory Augsburg (RFA), která aktuálně testuje motory pro raketu RFA One ve Švédsku, a společnost HyImpulse, která na Shetlandech vyvíjí raketu schopnou vynést do vesmíru půl tuny nákladu.

Ariane 6

Ariane 6 je těžká raketa, kterou vyvíjí společnost ArianeGroup pro Evropskou vesmírnou agenturu ESA. Od roku 2022 nahradí aktuálně používané rakety Ariane 5, které jsou ve službě od roku 1996. Nová raketa má snížit náklady na evropské lety do vesmíru a zároveň zvýšit jejich počet ze šesti na dvanáct ročně. Podobně jako Ariane 5, bude moci i Ariane 6 vynést na nízkou běžnou dráhu zhruba 22 tun nákladu, to dnes dokáže asi jen šest raket.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Ariane

tag icon
Další články z kategorie
Ariane
Načítám stránku...
x zrušit