do not follow here
Černé díry < LIVING fUTURE

V bezprostřední blízkosti černých děr mohou vznikat regiony intenzivního rádiového záření

Počítačové simulace provedené pomocí nedávno vyvinutého programu naznačují, že by v okolí supermasivních černých děr mohly vznikat izolované regiony intenzivní radiace. Ta má být nejvýraznější v rádiovém spektru elektromagnetického záření a rotovat kolem černé díry v řádu několika dní.Vědci vycházeli ze snímků supermasivní černé díry v jádru galaxie M87 zachycené pomocí sítě propojených teleskopů v programu EHT (Event Horizon Telescope). Ty ukazují černou díru v blízké galaxii v období jejího klidu. V nové studii se vědci vedení Benjaminem Crinquandem pokusili zjistit, jak by snímky vypadaly v období její zvýšené aktivity.

Simulace ukázaly, že za určitých podmínek mohou vést nestability v magnetickém poli černých děr, ke vzniku hotspotů rádiových vln. Ty potom černou díru obíhají ve vzdálenosti asi 4 poloměrů horizontu události jednou za 5 dní.

Současný výkon EHT teleskopu bohužel neumožňuje existenci těchto útvarů potvrdit. Mohlo by se to ale podařit s jeho novější verzí, ve které by bylo propojeno ještě víc a výkonnějších zařízení po celé planetě.

Poloha M87 na obloze

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Černé díry

tag icon
Další články z kategorie
Černé díry
Načítám stránku...
x zrušit