do not follow here
Supernovy < LIVING fUTURE

Materiál ze supernovy SNR G298.6-0.0 se mísí s molekulárními mračny v okolí

Japonští astronomové sledovali téměř 14 let objekt G298.6-0.0 v různých vlnových délkách. Zjistili, že většina pozorovaného gama záření vzniká při interakci materiálu z tisíce let staré exploze supernovy s molekulárními mračny. Výzkum supernov přináší vhled do evoluce galaxií a distribuce těžkých prvků ve vesmíru.

MiseStartStatus
missions icon Fermi 11. 6. 2008 Probíhá


Podle nových měření se G298.6-0.0 nachází asi 33 tisíc světelných let daleko (tedy stále v Mléčné dráze). Samotný oblak materiálu ze supernovy má napříč 55 světelných let a postupně se dál rozpíná. K explozi, která mu dala vzniknout, podle vědců došlo před více než 10 tisíci lety.

Supernovy

Supernovy jsou zářivé exploze masivních hvězd. Mohou nastávat u hvězd větších než Slunce, kterým došlo palivo pro termojadernou fúzi, případně u bílých trpaslíků, které pohlcují materiál ze svého okolí a překročí určitou hmotnost. 

Výsledkem supernovy je u hvězd s nižší hmotností neutronová hvězda, u masivnějších objektů potom černá díra. V místě exploze se většinou nachází pozůstatek supernovy tvořený materiálem, který exploze vymrštila do okolí. Z tohoto matriálu během miliard let vznikají další hvězdy a také planety obohacené o těžké prvky, které v supernově vznikly.

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Supernovy

Načítám stránku...
x zrušit