do not follow here
Uran < LIVING fUTURE

Materiál na povrchu měsíce Miranda by mohl pocházet z prstenců planety Uran

V nově publikované studii se vědci pokusili přijít na původ regolitu, který se nachází na povrchu jednoho z měsíců planety Uran - Mirandy. Ve svém výzkumu zkoumali krátery na snímcích, které pořídila vesmírná sonda Voyager 2 v roce 1986. Ze tří možných původů materiálu se vědci přiklání k prstencům planety, ze kterých měsíc buďto vznikl, nebo jimi v minulosti prošel.

MiseStartStatus
missions icon Voyager 2 20. 8. 1977 Probíhá
missions icon Uranus Orbiter 2031 Koncept


Miranda

Miranda je nejmenší a nejbližší z kulatých měsíců Uranu. V průměru má pouhých 470 kilometrů (například Měsíc má 3 745 km). Na jejím povrchu se nachází dramatické zlomy, které naznačují intenzivní geologickou aktivitu v minulosti.

Studie určila tři možné zdroje materiálu na povrchu Mirandy: kolize s velkým tělesem, depozita z gejzírů a prstence Uranu. Výzkumníci považují prstence za nejpravděpodobnější zdroj regolitu, zejména kvůli namodralé barvě měsíce, a tloušťce horní vrstvy materiálu.

Uran doposud navštívila jediná vesmírná sonda, vědci proto vyzývají NASA, aby připravila misi novou. Tou by mohla být mise Uranus orbiter and Probe, která je zatím v přípravě jako jedna z možných velkých strategických misí. Pokud se podaří poslat sondu do vesmíru v roce 2031, mohla by v roce 2044 dorazit k Uranu.

Galerie k článku

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Uran

Načítám stránku...
x zrušit