do not follow here
Planetky (asteroidy) < LIVING fUTURE

Začínají práce na teleskopu NEO Surveyor, bude hledat nebezpečné planetky v okolí Země

NASA schválila technické a programové parametry teleskopu NEO Surveyor a posunula jeho vývoj do další fáze. V ní bude navržen finální design sondy a začne se s výrobou jejích komponent. Teleskop NEO Surveyor bude mít za úkol hledat planetky, jejichž oběžná dráha je přivádí do blízkosti Země (Near Earth Objects, NEO).

MiseStartStatus
missions icon WISE 14. 12. 2009 Probíhá
missions icon NEO Surveyor 06 / 2028 Plánovaná


NEO Surveyor

NEO Surveyor je infračervený dalekohled, jehož úkolem bude hledání planetek v blízkosti Země. Jeho mise je plánována na 12 let.

Do výroby se v prosinci dostalo například chladící zařízení, které bude zajišťovat dostatečně nízkou teplotu detektorů, aby mohly pozorovat chladné objekty ve vesmíru. Práce probíhají také na vývoji infračervených detektorů, filtrů, elektroniky a také zrcadlu. To bude z hliníku a bude mít v průměru půl metru.

NEO Surveyor nahradí teleskop NEOWISE, který dnes hledá planetky v okolí Země. Toto zařízení však původně (ještě jako WISE) mělo za cíl průzkum hvězd za hranicemi sluneční soustavy a není proto optimalizované pro pozorování blízkých objektů. NEO Surveyor by tak měl výrazně zvýšit schopnosti lidstva detekovat potenciálně objekty, u kterých by mohla hrozit srážka se Zemí.

NEO

Near Earth Objects (NEO) jsou objekty, které mají oběžnou dráhu podobnou té zemské a mohou se dostávat do její blízkosti.

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Planetky (asteroidy)

Načítám stránku...
x zrušit