do not follow here
Měsíc < LIVING fUTURE

Soukromá firma chce na Měsíc poslat rover, který bude bezdrátově nabíjet další zařízení

Společnost STELLS SPACE z kanadského Toronta plánuje vyvinout rover, který by mohl pomoci nabíjet elektřinou ostatní zařízení na povrchu Měsíce. Bude k tomu využívat vlastní solární panely a bezdrátové nabíjení prostřednictvím mikrovln. Na Měsíc jej dopraví soukromý lander od Nova-C od společnosti Intuitive Machines do roku 2025.Plánovaný rover by mohl vyřešit situaci, kdy NASA a další agentury plánují průzkum v permanentně stíněných oblastech kráterů na jižním pólu Měsíce. Právě v jejich tmě by se totiž mohla nacházet voda a další sloučeniny v podobě ledu. To ale znamená, že tito průzkumníci nebudou moci být napájeni solárními panely.

Nový rover by umístil nabíjecí kostku doprostřed kráteru a vrátil by se na jeho sluncem zalitý okraj. Zde by pomocí svých solárních panelů vyráběl elektřinu, kterou by pomocí kabelu posílal do kostky ve tmě. Z kostky by potom energie putovala bezdrátově k průzkumníkům, které by nemusely řešit výrobu a skladování vlastní energie.

Nova-C

Sonda Nova-C má válcovitý tvar s průměrem jeden metr a výškou tři metry. Na Měsíc dokáže vynést až 100 kilogramů nákladu. Její vývoj je součástí programu NASA CLPS (Commercial Lunar Payload Services), do kterého NASA vybrala tři soukromá zařízení, jež mají na Měsíc dopravovat náklad. Nova-C vychází z dřívějšího projektu NASA Morpheus.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Měsíc

Načítám stránku...
x zrušit