do not follow here
Komety < LIVING fUTURE

Nově objevená kometa C/2023 A3 by mohla příští rok rozzářit noční oblohu

Mezi oběžnými drahami Jupitera a Saturnu byla v únoru objevena kometa blížící se k vnitřní části sluneční soustavy. Ke Slunci se nejvíce přiblíží příští rok 28. září a potom 13. října proletí kolem Země. Astronomové odhadují, že by se při své maximální jasnosti mohla vyrovnat některým jasným hvězdám.Kometa C/2023 A3 byla objevena pomocí teleskopu ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System) 22. února. Nezávisle na tomto objevu ji našli také astronomové v datech z čínské observatoře Purple Mountain Observatory pořízených 9. ledna. Poté byla identifikována i na starších snímcích, z nichž nejstarší pochází z observatoře Palomar z 12. prosince 2022.

Pomocí dalekohledu by mohla být kometa viditelná už kolem června 2024. Potom se nicméně skryje v záři Slunce, když se k němu v září přiblíží na vzdálenost planety Merkur. Pokud toto přiblížení přežije, zamíří si to k Zemi, odkud by postupně měla být dobře pozorovatelná. 

Oběh kolem Slunce zabere kometě podle odhadů dlouhých 80 660 let. O moc víc toho dnes bohužel nevíme. Jak se bude přibližovat, astronomové budou specifikovat její oběžnou dráhu i fyzikální parametry. Postupně začne být také zřejmé, jak velkou podívanou s sebou tento návštěvník z okraje Sluneční soustavy přinese.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Komety

tag icon
Další články z kategorie
Komety
Načítám stránku...
x zrušit