do not follow here
Měsíc < LIVING fUTURE

Sonda LRO zkoumá z oběžné dráhy oblast jižního pólu Měsíce, kde za pár let přistanou astronauti

Sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) byla vyslána k Měsíci v roce 2009 s cílem mapovat jeho povrch a shromažďovat data pro plánování budoucích misí. Jedním z nejzajímavějších regionů je oblast jižního pólu, kde NASA plánuje první přistání astronautů v rámci programu Artemis. Patří sem také region Malapert Massif, který sonda detailně vyfotografovala při přeletu začátkem března.

MiseStartStatus
missions icon LRO 18. 6. 2009 Probíhá
missions icon Artemis III 12 / 2025 Plánovaná


Tato oblast se nachází v blízkosti Shackletonova kráteru, který má průměr přibližně 21 kilometrů. NASA i další vesmírné agentury k němu upínají svou pozornost, protože se na jeho dně nachází stálý stín, který umožňuje přítomnost vodního ledu. Na osvětlených místech totiž dochází k jeho sublimaci.

Sonda LRO přeletěla nad Shackletonovým kráterem 3. března, a poskytla vědcům z NASA detailní snímky pro výběr místa přistání mise Artemis 3. Snímky ukazují relativně plochý terén na vrcholku hory, která se pne do výšky 5 kilometrů nad průměrem povrchu Měsíce. Terén bez větších překážek usnadní přistání a umožní astronautům cestovat po okolí pomocí lunárních roverů.

Celkově lze říci, že sonda LRO sehrála klíčovou roli při plánování mise Artemis. Díky jejím detailním snímkům a datům bude možné přistání pečlivě naplánovat a minimalizovat rizika spojená s touto náročnou misí. Artemis 3 bude prvním krokem k plánované trvalé přítomnosti lidí na povrchu Měsíce a cestám hlouběji do vesmíru.

Galerie k článku

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Měsíc

tag icon
Další články z kategorie
Měsíc
Načítám stránku...
x zrušit