do not follow here
Měsíc < LIVING fUTURE

Sonda LRO zkoumá z oběžné dráhy oblast jižního pólu Měsíce, kde za pár let přistanou astronauti

Sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) byla vyslána k Měsíci v roce 2009 s cílem mapovat jeho povrch a shromažďovat data pro plánování budoucích misí. Jedním z nejzajímavějších regionů je oblast jižního pólu, kde NASA plánuje první přistání astronautů v rámci programu Artemis. Patří sem také region Malapert Massif, který sonda detailně vyfotografovala při přeletu začátkem března.

MiseStartStatus
missions icon LRO 18. 6. 2009 Probíhá
missions icon Artemis III 2026 Plánovaná


Tato oblast se nachází v blízkosti Shackletonova kráteru, který má průměr přibližně 21 kilometrů. NASA i další vesmírné agentury k němu upínají svou pozornost, protože se na jeho dně nachází stálý stín, který umožňuje přítomnost vodního ledu. Na osvětlených místech totiž dochází k jeho sublimaci.

Sonda LRO přeletěla nad Shackletonovým kráterem 3. března, a poskytla vědcům z NASA detailní snímky pro výběr místa přistání mise Artemis 3. Snímky ukazují relativně plochý terén na vrcholku hory, která se pne do výšky 5 kilometrů nad průměrem povrchu Měsíce. Terén bez větších překážek usnadní přistání a umožní astronautům cestovat po okolí pomocí lunárních roverů.

Celkově lze říci, že sonda LRO sehrála klíčovou roli při plánování mise Artemis. Díky jejím detailním snímkům a datům bude možné přistání pečlivě naplánovat a minimalizovat rizika spojená s touto náročnou misí. Artemis 3 bude prvním krokem k plánované trvalé přítomnosti lidí na povrchu Měsíce a cestám hlouběji do vesmíru.

Galerie k článku

Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Měsíc

Načítám stránku...
x zrušit