do not follow here
Starship < LIVING fUTURE

Starship by mohla odletět do vesmíru už v říjnu, chybí hlavně povolení

Společnost SpaceX má téměř připravenou raketu Super Heavy i Starship pro další pokus o integrovaný orbitální let. Na obou zařízeních probíhá poslední testování a ověřování před druhým pokusem dosáhnout oběžné dráhy. Ten první skončil nezdarem v dubnu a právě jeho příčiny musí SpaceX odstranit, před udělením povolení agenturou FAA.

MiseStartStatus
missions icon Starship S24 20. 4. 2023 Ukončená: Částečný úspěch
missions icon Starship S25 10 / 2023 Plánovaná


Starship

Starship je vesmírná loď vyvíjená společností SpaceX od roku 2012 (původně pod označením BFR). Pokud se její vývoj podaří, půjde o největší vesmírnou loď a zároveň nejsilnější raketu (společně se Super Heavy stupněm), která byla kdy vyvinuta. Starship bude opakovatelně použitelná a bude moci startovat krátce po sobě. 

Zpočátku bude Starship sloužit pro vynášení nákladu na oběžnou dráhu, případně na Měsíc. Poté bude moci být použita i pro dopravu lidí na oběžnou dráhu, k Měsíci a případně až na Mars. Uvažuje se také o využití Starship pro dopravu z jednoho místa na Zemi na druhé. 

Aktuálně

12:15
28.09.
Starship byla opět usazena na raketu Super Heavy, tentokrát s upraveným prstencem pro oddělení.
06:04
19.09.
Společnost SpaceX úspěšně otestovala verzi motoru Raptor, která bude použita pro přistání na Měsíci.
15:18
14.09.
Starship S25 byla snesena ze Super Heavy a bude na ni naistalován destrukční mechanismus.
17:16
13.09.
Technici SpaceX vyřešili všech 57 problémů, které vyšetřování FAA určilo jako nutné k opravě, aby mohla být udělena licence pro další testovací let.
13:36
06.09.
obrázek ke zprávěPodle Elona Muska je Starship připravena na svůj další let. Stále však chybí povolení od agentury FAA, která požaduje vyřešení problémů, které se vyskytly při prvním integrovaném letu.
20:20
05.09.
Starship S25 byla usazena na raketu Super Heavy.
Rozbalit všechny aktuality
updates

Nová mise

SpaceX plánuje vynést prototyp S25 na oběžnou dráhu za pomoci rakety Super Heavy B9. Letový profil je stejný jako v případě plánů pro první let. Starship vyletí do výšky 235 km, kde obletí téměř celou planetu. Potom se pokusí o měkké přistání do oceánu poblíž Havaje. Od prvního letu v kombinaci S24+B7 se nicméně ten druhý bude přece jen lišit v několika parametrech:
  • Bude upravena startovací rampa, aby se zamezilo jejímu opětovnému zničení. Vybavena bude mimo jiné vodním systémem, který bude krotit sílu motorů Raptor.
  • Starship bude vybavena vylepšenou verzí těchto motorů. Super Heavy i Starship potom mají velké množství změn a upgradů oproti svým předchůdcům.
  • Jinak bude přistoupeno k oddělení Starship a Super Heavy, které se při posledním letu nepodařilo.
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Starship

tag icon
Další články z kategorie
Starship
Načítám stránku...
x zrušit