Nejnovější zprávy z kategorie

Rhea

Rhea je druhý největší měsíc planety Saturn a devátý největší měsíc ve sluneční soustavě (dosahuje asi 40 % velikosti Měsíce).

Vědci předpokládají, že Rhea je ze čtvrtiny tvořena kamennými horninami a zbytek tvoří voda ve formě ledu. Povrch měsíce je posetý množstvím kráterů. Data ze sondy Cassini naznačují, že by měsíc mohl mít systém prstenců, u žádného jiného měsíce zatím prstence objeveny nebyly.
4. února 2021
Rhea

Na Saturnově ledovém měsíci Rhea byl detekován hydrazin využívaný jako palivo v raketách

Na Saturnově ledovém měsíci Rhea byl detekován hydrazin využívaný jako palivo v raketách

Studie v magazínu Science Advances prezentuje analýzu dalekého ultrafialového spektra u světla odraženého od povrchu měsíce Rhea. Výsledky získané při misi Cassini lze vysvětlit přítomností molekul chloru a metanu nebo hydrazinu. Nová studie se věnovala i případnému vzniku těchto sloučenin v prostředí měsíce Rhea a podle vědců se na jeho povrchu nachází monohydrát hydrazinu.

4. března 2012
Dione

Dione, jeden z měsíců Saturnu, má řídkou kyslíkovou atmosféru

Dione, jeden z měsíců Saturnu, má řídkou kyslíkovou atmosféru

Vesmírné sondě Cassini, která se od roku 2004 proplétá mezi měsíci planety Saturn, se podařilo detekovat molekuly kyslíku na Dione, čtvrtém největším měsíci Saturnu. Atmosféra Dione je ale tak řídká, že odpovídá zhruba hustotě atmosféry Země ve výšce 480 kilometrů.

9. ledna 2011
Saturn

Nové snímky saturnova měsíce Rhea naznačují možnou tektonickou aktivitu pod povrchem

Nové snímky saturnova měsíce Rhea naznačují možnou tektonickou aktivitu pod povrchem

Díky snímkům vesmírné sondy Cassini, která od roku 2004 naviguje napříč systémem saturnových měsíců, mají nyní vědci možnost rozpoznávat nové geologické útvary na povrchu měsíce Rhea. Ze snímků misí Voyager vědci poprvé viděli zblízka povrch saturnova druhého největšího měsíce a objevili na něm jemné čáry, které tehdy připisovali kryovulkanismu. Podle tehdejších teorií docházelo k vyvržení materiálu na povrch sopečnou činností, nízké rozlišení obrázků ale nedovolovalo podrobnější analýzu.

28. listopadu 2010
Saturn

Sonda zjistila kyslík v atmosféře měsíce Rhea

Sonda zjistila kyslík v atmosféře měsíce Rhea

Sonda Cassini na jaře 2010 zaznamenala na druhém největším měsíci Saturnu slabou atmosféru, která je bohatá na kyslík a oxid uhličitý. Zjištěné nové informace byly vědci publikovány 12. listopadu v časopisu Science.

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích

Naše místo ve vesmíru

Lidská civilizace by mohla být jedna z prvních ve vesmíru, a pokud ne, tak kde jsou ostatní?

Inteligentní život, by mohl být ve své počáteční fázi rozvoje, jako další z etap vývoje vesmíru. Lidstvo by tak mohlo patřit k nejrozvinutějším civilizacím, což by vysvětlovalo proč nebyla Země doposud kontaktována vyspělejší mimozemskou civilizací - žádné vyspělejší totiž nejsou. Alespoň takovýmto způsobem se nad významem lidí ve vesmíru zamýšlí Dimitar Sasselov z Harvardu ve své knize Život super Zemí (The Life of Super-Earths).

Související kategorie zpráv
Další zprávy