Dione, jeden z měsíců Saturnu, má řídkou kyslíkovou atmosféru

Vesmírné sondě Cassini, která se od roku 2004 proplétá mezi měsíci planety Saturn, se podařilo detekovat molekuly kyslíku na Dione, čtvrtém největším měsíci Saturnu. Atmosféra Dione je ale tak řídká, že odpovídá zhruba hustotě atmosféry Země ve výšce 480 kilometrů.

Dione

Dione Snímek z průletu sondy Cassini asi 100 kilometrů nad povrchem Saturnova měsíce Dione z 12. prosince 2011.Přesně sonda Cassini naměřila koncentraci jedné molekuly kyslíku na 11 kubických centimetrů, tedy skutečně velmi řídká atmosféra. Kde se kyslík na Dione bere zatím není jasné, existuje několik teorií, které jeho původ vysvětlují, ani jedna však není potvrzená. Mohl by být například výsledkem procesu, kdy sluneční fotony nebo kosmické záření dopadá na ledový povrch měsíce a odštěpovat kyslík z molekul ledu.

Molekuly kyslíku byly v systému planety Saturn objeveny už dříve, v prstencích a na měsíci Rhea, Dione je tak třetím známým zdrojem. "Tohle jen dokazuje, že kyslík je v okolí Saturnu běžným prvkem, objev také podporuje teorii, že zdrojem kyslíku nejsou živé organismy ale jiné procesy", řekl Robert Tokar z Los Alamos National Laboratory, který se na misi Cassini podílí.

Atmosféra Dione se velmi podobá té, kterou našla v roce 2010 sonda Cassini také u dalšího měsíce Saturnu - Rhea. Obě tělesa tak patří ve sluneční soustavě mezi několik málo měsíců s atmosférou.

Vědci si původně ani nebyli jistí, zda má Dione dostatečnou gravitační sílu pro udržení takové atmosféry. Potom ale pozorování Hubblovým teleskopem ukázala, že se v okolí Dione nachází ozón. Finální potvrzení existence kyslíku na Dione přišlo ale až s loňským přeletem Cassini 500 kilometrů nad povrchem Dione, výsledky měření plazmového spektrometru jsou nyní prezentovány ve vědeckém magazínu Geophysical Research Letters. 
Líbil se Vám tento článek?

Podpořte tento web sdílením našeho obsahu:

Chcete vědět o dalším článku?

Následujte LIVINGfUTURE na sociálních sítích.


Další zprávy z kategorie
Dione

Na povrchu měsíců Saturnu jsou světlé pruhy - mohlo by jít o materiál z okolních měsíců, nebo prstenců

Měsíce planety Saturn Dione a Rhea mají na svém povrchu zvláštní útvary. Jde o úzké a dlouhé světlé skvrny označované jako linear virgae, které jsou paralelní s rovníkem a zdá se, že nemají původ na měsících, ale mimo ně. Ke svému výzkumu vědci využili snímků ze sondy Cassini, která kolem planety Saturn obíhala mezi lety 2004 a 2017.

celý článek

Vesmírná sonda Cassini proletěla nad povrchem Dione, aby prozkoumala složení jejího nitra

12. prosince se vesmírná sonda Cassini, která krouží kolem planety Saturn, přiblížila doposud nejblíže malému měsíci Dione (1100 kilometrů na šířku). Sonda proletěla pouhých 99 kilometrů nad povrchem, což jí umožnilo prozkoumat svými přístroji vnitřní strukturu Dione i zmrzlé útvary na jejím povrchu.

celý článek

Enceladus produkuje ve svém nitru 10x více tepla než byly dosavadní odhady

O aktivitě na měsíci Enceladus vědí vědci od roku 2005 právě díky vesmírné sondě Cassini, která zkoumá planetu Saturn a systém jejích měsíců. Data, která sonda poslala zpět na Zemi, ukázala až 130 kilometrů dlouhé pukliny na jižním pólu, ze kterých tryská horký materiál do volného vesmíru. Měření ukazují, že tyto pukliny mají díky tryskajícímu materiálu z nitra Enceladu zvýšenou teplotu oproti zbytku povrchu měsíce. Podle studie, která vyšla letos v březnu v magazínu Journal of Geophysical Research, je ale teplota v jižní oblasti Enceladu výrazně vyšší, než se doposud myslelo.

celý článek