do not follow here
Dione < LIVING fUTURE

Dione, jeden z měsíců Saturnu, má řídkou kyslíkovou atmosféru

Vesmírné sondě Cassini, která se od roku 2004 proplétá mezi měsíci planety Saturn, se podařilo detekovat molekuly kyslíku na Dione, čtvrtém největším měsíci Saturnu. Atmosféra Dione je ale tak řídká, že odpovídá zhruba hustotě atmosféry Země ve výšce 480 kilometrů.Přesně sonda Cassini naměřila koncentraci jedné molekuly kyslíku na 11 kubických centimetrů, tedy skutečně velmi řídká atmosféra. Kde se kyslík na Dione bere zatím není jasné, existuje několik teorií, které jeho původ vysvětlují, ani jedna však není potvrzená. Mohl by být například výsledkem procesu, kdy sluneční fotony nebo kosmické záření dopadá na ledový povrch měsíce a odštěpovat kyslík z molekul ledu.

Molekuly kyslíku byly v systému planety Saturn objeveny už dříve, v prstencích a na měsíci Rhea, Dione je tak třetím známým zdrojem. "Tohle jen dokazuje, že kyslík je v okolí Saturnu běžným prvkem, objev také podporuje teorii, že zdrojem kyslíku nejsou živé organismy ale jiné procesy", řekl Robert Tokar z Los Alamos National Laboratory, který se na misi Cassini podílí.

Atmosféra Dione se velmi podobá té, kterou našla v roce 2010 sonda Cassini také u dalšího měsíce Saturnu - Rhea. Obě tělesa tak patří ve sluneční soustavě mezi několik málo měsíců s atmosférou.

Vědci si původně ani nebyli jistí, zda má Dione dostatečnou gravitační sílu pro udržení takové atmosféry. Potom ale pozorování Hubblovým teleskopem ukázala, že se v okolí Dione nachází ozón. Finální potvrzení existence kyslíku na Dione přišlo ale až s loňským přeletem Cassini 500 kilometrů nad povrchem Dione, výsledky měření plazmového spektrometru jsou nyní prezentovány ve vědeckém magazínu Geophysical Research Letters. 

Galerie k článku

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Dione

tag icon
Další články z kategorie
Dione
Načítám stránku...
x zrušit