do not follow here
Saturn < LIVING fUTURE

Enceladus produkuje ve svém nitru 10x více tepla než byly dosavadní odhady

O aktivitě na měsíci Enceladus vědí vědci od roku 2005 právě díky vesmírné sondě Cassini, která zkoumá planetu Saturn a systém jejích měsíců. Data, která sonda poslala zpět na Zemi, ukázala až 130 kilometrů dlouhé pukliny na jižním pólu, ze kterých tryská horký materiál do volného vesmíru. Měření ukazují, že tyto pukliny mají díky tryskajícímu materiálu z nitra Enceladu zvýšenou teplotu oproti zbytku povrchu měsíce. Podle studie, která vyšla letos v březnu v magazínu Journal of Geophysical Research, je ale teplota v jižní oblasti Enceladu výrazně vyšší, než se doposud myslelo.



Studie z roku 2007 uváděla že tepelná energie Enceladu generovaná gravitačním vlivem dalšího saturnova měsíce Dione by měla dosahovat maximálně 1,1 gigawattů a teplo ze samotného nitra Enceladu by k tomu mohlo přidat dalších 0,3 gigawattů. Aktuální studie pracuje s pozorováními sondy Cassini jižní polokoule měsíce z roku 2008 a data z kompozitního infračerveného spektrometru poukazují na interní tepelnou energii ve výši až 15,8 gigawattů.

Jednou z příčin vyšších energetických hodnot by mohl být proměnlivý gravitační vliv měsíce Dione na Enceladus způsobující období zvýšené a snížené aktivity. Interaktivita mezi těmito dvěma měsíci by přes jádro Enceladu mohla vytvářet obdobu ročních období na planetách, která vznikají díky proměnlivé vzdálenosti od Slunce nebo nakloněním planetární osy.

Analýzou materiálu tryskajícího z jižního pólu Enceladu vědci v NASA zjistili, že obsahuje ledové částečky a vodní výpary. Nedávná studie dokonce ukazuje na stopy solných sloučenin v tomto materiálu. To by mohlo nasvědčovat existenci podpovrchového oceánu na Enceladu. Kapalná voda mimo povrch Země velmi zajímá astrobiology po celém světě, kteří doufají, že přítomnost vody a zdroje energie by mohla vést ke vzniku života. Zájem o Enceladus tedy roste, podobně jako o jupiterův měsíc Europa, na kterém by také mohl existovat podpovrchový oceán.

Galerie k článku

Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Saturn

Načítám stránku...
x zrušit