do not follow here
Mimas < LIVING fUTURE

Další studie podporuje existenci podpovrchového oceánu na Saturnově měsíci Mimas

Nová studie podporuje teorii o přítomnosti oceánu pod povrchem dalšího z měsíců planety Saturn. Jedná se o Mimas, který je charakteristický obřím kráterem a planetu obíhá velmi blízko.

MiseStartStatus
missions icon Cassini 15. 10. 1997 - 15. 8. 2017 Ukončená: Úspěch


Mimas

Mimas je měsíc planety Saturn. Z velkých měsíců planety obíhá nejblíž. Jeho povrch je srovnatelný s rozlohou Španělska a jeho hustota naznačuje, že se skládá hlavně z ledu.
  • vzdálenost od Saturnu: 182-189 tisíc kilometrů
  • průměr: 396 kilometrů (21. největší měsíc ve sluneční soustavě)
  • rok objevení: 1789 (William Herschel)

Přítomnost oceánu pod povrchem naznačuje analýza oběžné dráhy měsíce a jeho rotace. Data pro nový výzkum pochází ze sondy Cassini, která planetu Saturn obíhala mezi roky 2004-2017. Nacházet by se měl 20-30 kilometrů pod povrchem.

Pokud se existence oceánu pod povrchem Mimasu potvrdí, zařadí se mezi další objekty ve sluneční soustavě s podpovrchovými oceány jako je Enceladus u Saturnu nebo Europa u Jupitera. Na rozdíl od nich by však měl být oceán na Mimasu nezvykle mladý - jen mezi 5 a 15 miliony let.

Přítomnost oceánu pod povrchem Mimasu není žádná novinka. Vědci s touto myšlenkou operují už nejméně 10 let. Přímé důkazy však není snadné získat, na povrchu Mimasu se totiž nevyskytují praskliny nebo gejzíry, které lze pozorovat u jiných podobných těles. 
Více informací k tématu
Líbil se Vám tento článek?
Podpořte tento web sdílením našeho obsahu

Další zprávy z kategorie
Mimas

tag icon
Další články z kategorie
Mimas
Načítám stránku...
x zrušit